Açık Kalp Ameliyatının Neden Tercih edilir. | Fisilti.NET
Sağlık

Açık Kalp Ameliyatının Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir

 

Açık Kalp Ameliyatının Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Kalbe kan ve oksijen taşıyan damarlar zaman içerisinde tıkanma ve daralma gibi rahatsızlıklar yaratarak kişide hayati tehlike yaratacak durumlar oluştururlar. Damar sertliği durumları, kroner arter damarlarda moleküllerin birikmesi ve tıkanma gibi sorunlarla birlikte plaklaşma durumlarında oluşur. Bu plaklar ve tıkanmalar kan dolaşımına engel olarak kalbin çalışmasını sekteye uğratır. Kanın kalbe düzenli şekillerde ulaşmadığı durumlarda kalp krizi oluşur.

Açık Kalp Ameliyatı Ciddi Hasarlar VerebilirAçık kalp ameliyatları ciddi hasarların meydana geldiği ve kapalı kalp ameliyatıyla düzeltilemeyecek durumlarda yapılır. Açık kalp ameliyatlarıyla kalbe kan girişini ve çıkışını sağlayan kapakçıklarda meydana gelen hasarlar onarılabileceği ve değiştirilebileceği gibi kalbin hasar gören bölümleri onarılabilir ve değiştirilebilir. Açık kalp operasyonlarında toplardamar ve atardamar değişimleri de gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra açık kalp ameliyatıyla ritim bozukluklarını düzeltecek piller takılabilir, kalp kasları bozuk olanlara vücudun başka bir bölümünden alınan kas yerleştirilerek piller yardımıyla kalbin çalışması sağlanabilir. Ayrıca kalp nakil işlemleri de açık kalp ameliyatıyla gerçekleştirilmektedir.

Diğer birçok operasyonda olduğu gibi açık kalp ameliyatları da riskli uygulamalardır. Bu risklerin en önemlileri, düzensiz kalp ritmi oluşması, ameliyat sonrasında tekrarlanan kalp krizi vakalarıdır. Nefes almakta zorluk, tıkanma oluşması, göğüs kafesinde oluşabilecek enfeksiyonlarda bu operasyon sonrasında görülebilmektedir. Kalp nakillerinde vücudun kalbi kabul etmemesi de görülebilen durumlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra akciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, hafıza kayıpları ve baş dönmesi de bu riskli operasyon sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle kalp hastalıklarına uygulanan tedavilerden geç kalınmaması şiddetle tavsiye edilmektedir. Günün sıcak saatlerinde yaz aylarına hitaben dışarıya çıkma seanslarınızı mutlaka serin havalarda yapmalısınız. Zira oluşan komplikasyonlar ile birlikte bu durum size fazlasıyla zarar verebilir.

Güncelleme: 10/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın