AÇIK KALP OPERASYONU | Fisilti.NET
Sağlık

Açık Kalp Operasyonu Nedir

 

AÇIK KALP OPERASYONU NEDİR?

Açık kalp operasyonu göğüs bölgesinden yapılan, göğsün kesilip açılması sonucunda kalp çevresinde bulunan kaslara, arterlere ve kalbe müdahale edilen bir ameliyattır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki açık kalp operasyonu günümüzde yetişkinlerde uygulanan en yaygın ameliyattır. Halk arasında geleneksel kalp ameliyatı olarak bilinen bu operasyonun diğer bir ismi de by-pass işlemidir. Bu işlem sırasında sağlıksız olan arterler, sağlıklı olanlarla bağlanarak doğru bir kan akışının olması sağlanır. Açık kalp operasyonları genel olarak 4 ila 6 saat uzunluğunda süren ameliyatlardır. Ameliyat öncesinde hasta için gerekli olan tüm tetkikler tamamlanır. Operasyon sırasında hastaya genel anestezi uygulaması yapılır. Bu sayede hasta operasyon boyunca uyutulur ve acı hissetmeden ameliyat tamamlanır.

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Önemli BilgilerBazı operasyonlarda kalbin çalışması tamamen durdurularak ameliyat gerçekleştirilir. Açık kalp ameliyatı sırasında kalbin çalışması durduruluyorsa akciğer kalp pompası bağlanarak kanın ameliyat edilen kalbe aktarılması sağlanmaktadır. Yaygın olan bu operasyonun haricinde kalp durdurulmadan da müdahaleler gerçekleştirilebilmektedir. By-pass işleminin tamamlanmasının ardından göğüs kafesi bir tel yardımıyla kapatılır ve bu tel vücudun içinde kalarak ameliyat tamamlanır.

By-pass operasyonları esnasında ameliyat süresi hastaya uygulanması planlanan cerrahi müdahalenin türüne göre değişebilmektedir. Ameliyat öncesi gerekli olan tüm hazırlıkların eksiksiz olarak tamamlanması operasyonun başarılı geçmesinin ön koşuludur. Operasyondan önceki gece hastanın her hangi bir yiyecek ve içecek tüketmemesi gerekmektedir. İşlem bölgesi genellikle traş edilmeli ve operasyon sırasında oluşabilecek tüm aksilikler için gerekli olan tüm önlemler alınmalıdır. Ameliyat sonrası da hassas bir dönem olup, hasta bu dönemde enfeksiyonlara açık durumdadır. Ziyaret planlamaları riskleri azaltacak doğrultularda ayarlanmalıdır. Ameliyat sürecinden önce doktorunuz tarafından yapılan muayenelere hitaben mutlaka göz ardı etmemeniz gerekenleri uygulamalısınız. Zira tedavi sürecinin başından sonuna kadar hırslı ve özgüvenli olmanız hastalığınıza karşı sizi pozitif enerjide tutacaktır. Bu ve bu gibi sorunlar her zaman insanları kötü yönde etkileyebiliyor. Bunların önüne geçmek adına yapacağınız bu başarılı duruş sizi her daim moralde tutacaktır.

Güncelleme: 10/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın