GÖĞÜS KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR? | Fisilti.NET
Sağlık

Kadınlarda Göğüs Kanseri

 

KADINLARDA GÖĞÜS KANSERİ

Kadınlarda göğüs hastalıkları denildiğinde göğüsün gelişme geriliği ve infeksiyon gibi rahatsızlıklar gözlenirken, hayati tehlikenin bulunduğu göğüs kanseri göğüs hastalıkları içerisindeki en tehlikeli rahatsızlıktır. Kadınlarda yaşamı boyunca en az bir kez göğüs hastalıklarıyla ilgili bir rahatsızlık sebebiyle doktora başvurma durumu görülebilmektedir. Göğüslerde süt bezlerinin ve kanallardaki hücrelerin olduğundan fazla çoğalması ve bu çoğalmanın vücutta değişik yerlere yayılmaya devam etmesi durumu göğüs kanseri olarak tanımlanabilir. Bu kanser çeşidi göğüs içerisinde zamanla büyüme gösterir ve kadın sağlığını ciddi oranda tehdit etmeye başlar. Kadınların hayatları boyunca göğüs kanserine yakalanma riskleri 1/10 oranıyla ifade edilmektedir.

GÖĞÜS KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?Göğüs kanserinin en belirgin özelliği meme dokusunda daha önce bulunmayan bir kitle tespit edilmesidir. Bunun haricinde meme derisinde kalınlaşma, renk değişikliği, şişme, meme başında kızarıklık, yara ve kalınlaşma, meme başında veya memede içeri doğru çekilme görülmesi, meme başlarından akıntı gelmesi, memenin şeklinde değişiklik oluşması gibi durumlarda kanser belirtisi olarak söylenebilmektedir. Kadınların göğsünde görülen kistik yapılar genellikle kanserli dokulardan farklı olarak içerisi sıvıyla dolu ve zararsız yapılardır. Bu kistler iğne yardımıyla patlatılabilir veya kanla karışık bir yapı içerisindelerse ameliyat yapılarak alınabilir. Genellikle bu kistik yapılar menopoz dönemlerindeki kadınlarda görülürler. Solid kitleler ise içerisi daha farklı ve katı olan kitlelerdir. Bu kitleleri bulunan kadınlar için kanser oldukları söylenemezse de bu kitlelerin kansere dönüşmesi riski bulunmaktadır.

Bazen göğüste değil koltuk altında da kitlelere rastlanabilmektedir. Bu ve benzeri kistlerin önüne geçmek adına doktorunuzun size uygulayacağı tedavi sonuç vermez ise son yöntem ile ameliyat seçeneğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Şayet kötü huylu kistlerin üreme sonucu çoğalmasıyla kişiye daha fazla zarar vermesi kaçınılmaz bir durum olabilmektedir. Tedavi başlangıcından sonuna kadar uygulanan tüm işlemlerin tamamı yerine getirilmeli ve sonuna kadar sabırlı olmalısınız.

Güncelleme: 11/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın