Meme kanseeri belirtileri | Fisilti.NET
Sağlık

Meme Kanseri ve Risk Faktörleri Nelerdir

MEME KANSERİ NEDİR VE BELİRTİLER NELERDİR?

Kadınlar yaşamları boyunca memesinde ağrı ve sertlik hissetmesi sıkça rastlanılan bir sorun olup, pek önemsenmemektedir. Meme kanseri günümüzde en kolay tedavi yöntemlerin sahip bir hastalık olup, aynı zamanda erken teşhis edilebilen bir hastalıktır. Fakat şunu da bilmenizde fayda vardır ki, her sertlik, ağrı veya oluşan kitlelerin sebebi meme kanseri değil de farklı rahatsızlıkların başlangıcı veya geçici bir rahatsızlık olarak ta tanımlanmaktadır. Memede üretilen süt, meme süt bezleri içerisinde oluşarak meme başına taşıyıcı ve döşediği kanalların olduğu hücreler bulunmaktadır. Dişi olarak çoğalmakta olan bu hücreler kontrol dışı çoğalmalardan ötürü vücudun çeşitli yerine nüfuz ederek meme kanserinin başlangıcını oluşturmaktadır.

MEME KANSERİNDE OLUŞAN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?Kadınlar arasında en çok meme kanserinin rastlandığı faktör, farklı bazı özellikler taşıyan bayanlar da görüldüğü tespit edilmiştir. Fakat bu faktörleri taşıyan tüm bayanlarda meme kanseri oluşumu var olacaktır diye bir kaide de bulunmamaktadır. Her ne kadar bu farklı özellikler ile bu faktörleri taşıyan her bayanda meme kanseri oluşmasa da, risk faktörü taşıyan kadınlar diğer kadınlara nazaran meme kanseri olma olasılığı daha yüksektir. Bundan ötürü bu risk faktörlerini taşımıyorsanız bile mutlaka olağan kontrollerinizi yaptırmanızda fayda olacaktır.

Risk faktörlerinden bir diğeri olan ileri yaş problemli meme kanseri başlangıcı ise ülkemizde sıkça rastlanılan bir vakadır. İleri yaş problemi ile oluşan meme kanseri, kişinin bu hastalığa yakalanmasında büyük rol oynamaktadır. 50’li yaşlarda bir bayanın, 50 yaşın altında olan bayanlar üzerinde ki meme kanseri olma olasılığı 4 kat daha fazla olup, bu yaşın altındakiler ise öncesinden tedbirlerini almak için kontrollerini rutin olarak yapmalıdırlar. Bunun yanı sıra bir diğer risk faktörü aile bağından gelmekte olan risktir. Aile içerisinde veya yakın akraba arasında daha önce meme kanseri olan biri var ise, diğer kadınlara göre meme kanseri olma riski 3 ila 5 kat daha fazla olmaktadır.

En çok meme kanseri riski ve görülme oranı olan kadınlar arasında sosyo ekonomik seviyeleri yüksek olan kişilerde bulunmaktadır. Bir diğer risk etkeni ise alkol kullanan kadınlarda görülmektedir ve bunun yanı sıra çok kişi tarafından merak edilmekte olan sigara kullanmanın meme kanseri üzerinde pek bir etkisi olmadığı bilinmektedir. Yani sigara içen bir kadına meme kanseri riski tanımlanmamaktadır.

Güncelleme: 11/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın