Cilt kanseri belirtileri | Fisilti.NET
Sağlık

Cilt Kanseri Hakkında Bilgiler

Bir diğer adıyla da olan deri kanseri olarak ta bil inen cilt kanseri genel kapsamda güneş ışığına fazladan maruz kalan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Son demlerde bu hastalığın daha fazla baş göstermesi ve önüne geçilemez bir hal alması da bu durumun oldukça ciddi bir konu olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Kanser türleri arasında en çok rastlanan kanser türevi olan cilt kanseri(deri kanseri), bu duruma dayalı olarak vücudun özelliklede boyun veya baş kısımlarında görülmekte olan bir vakadır.CİLT KANSERİ OLUŞUMUNU NELER TETİKLER?

Cilt kanserinin oluşmasında ana rolü hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere güneşe en çok maruz kalan kişilerde oluştuğunu dile getirmiştir. Genellikle doğal yollardan oluşmakta olan cilt kanseri, bu kapsamda herhangi bir yaş veya cinsiyet yüzdeliğini barındırmadığı için yoğunluk olarak her yaş grubunda ve her cinsiyet sınıfında oluşabilecek bir hastalık olmaktadır. Günlük yaşantımızda doğrudan veya dolaylı olarak güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kaldığımız apaçık ortada ve bundan dolayıdır ki cilt kanserine en yakın olan kişiler sınıfı bu kapsamda yer almaktadır.

Deodorantların ve egzoz gazlarının Ozon tabakasına vermiş olduğu zarar doğrultusunda incelmesi bu ışınların dünyaya zararlı bir şekilde insanlara nüfuz etmesi bu konuyla ilişkili olmaktadır. Bunun dışında cilt kanseri tehlikesini arttıran diğer etkenler arasında ise solaryum cihazları ve benzeri ultraviyole ışın yayan lambalar yer almakta. Risk grubu faktörü içerisinde ailesinde daha önce bu tür bir kansere yakalanan, açık tenliler, güneşin altında-açık hava işlerinde çalışanlar bu kanser türüne yakın olan kişiler sınıfında yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak cilt kanserinin toplamda 3 farklı tipi bulunmaktadır.

CİLT KANSERİ TÜRLERİ NELERDİR

  • Cilt kanseri türleri arasında ilk sırada boyun, yüz ve elin sırt bölgesinde meydana gelen “Bazal Hücreli Karsinoma” adını taşıyan tip gelmektedir. Çoğul olarak açık tenli inanlarda görülen bir tip, genellikle etli kabarıklar, kırmızı leke ve ciltte oluşan küçük leke izleri gibi etkenler ile bulgulanabilmektedir.
  • İkinci bir tip olan “Squamöz Hücreli Karsinoma” ise kabuklu yaralar ve cilt bölgelerinde kabarıklıklar ile kendini gösteren bir cilt kanseri türevi olmaktadır. Açık ve esmer tenli kişilerde de görülebilinen bu vaka en sık ortaya çıkan ikinci tip bir cilt kanseri türevi olmaktadır.
  • Cilt kanserleri arasında en ölümcül yapı tipini taşıyan “Melanom”, genellikle açık tenliler olmak üzere esmerlerde de görülebilinen bir cilt kanseri tipi olmaktadır. Erken teşhis sonucunda kişinin kurtulma şansı yüksek olmaktadır.
Güncelleme: 19/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın