Erkeklerde tansiyon değerleri hakkında bilgiler | Fisilti.NET
Sağlık

Erkeklerde Tansiyon Değeri

Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bir insanın normal tansiyon değerinin 120/80 mm Hg olduğunu belirtmiştir. Fakat bu değer cinsiyet ayrımına göre değişkenlikte gösterebilmektedir. Özelliklede normal tansiyon değerlerinde erkeklerin kendi aralarında farklılık gösterdiğine dair bulgular ortaya çıkmakta. Değişkenlik gösteren tansiyon değeri genel olarak yaş etkeni üzerinde büyük bir oranı kapmaktadır. Konumuzun devamında erkeklerde tansiyon değeri kaç olmalı ve erkeklerde tansiyon değerini tetikleyen faktörler nelerdir gibi soruların tamamına sizler için cevaplar vereceğiz.ERKEKLERDE YAŞ DURUMUNA BAĞLI OLARAK DEĞİŞEN TANSİYON ETKİSİ

İlk olarak sizlere erkekler arasında var olan yaklaşık kan basıncının belirli yaşlar aralığı içerisinde ne denli bir değişim sağladığını hep birlikte görelim. Ele aldığımız 20-24 ila 60-64 yaşlarındaki erkekler arasında yapılan incelemelerde 20-24 yaş aralığına sahip erkeklerde okunan tansiyon değeri 117-77 olarak belirlenmiştir. 60-64 yaş aralığına sahip erkeklerde ise tansiyon değeri daha yüksek bir seviyede yer almaktadır, yapılan okuma seviyesinde bu yaş oranlarına sahip kişilerin genel ortalaması 134-87 arasında değişiklikler göstermiştir.

Bu konuya dayalı olarak görüldüğü üzere erkeklerde yaş oranı arttıkça tansiyon değeri de yükselmektedir. Erkeklerde yüksek tansiyon yaş ilerlemesine bağlı olduğu gibi genç yaşta belirli rahatsızlıklar neticesinde de ortaya çıkabilen bir bulgudur. Bu konu dışında sizlere belirteceğimiz bir diğer önemli etken, 55 yaş ve altında olan bir erkeğin bayanlara göre daha yüksek bir seviyede tansiyon değerini söylemekte fayda var.

ERKEKLERDE TANSİYONUN YÜKSELMESİNİ ETKEN OLAN FAKTÖRLER

Birçok hastalığın başını çeken fazla kilolar erkeklerde tansiyonun yüksek olması konusunda da ilk sırada yer almakta. Yapılan araştırmalar neticesinde kilosu fazla olan erkekler, spora ve yediklerine dikkat eden erkeklere nazaran daha yüksek bir tansiyon değerine sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra uzman doktorların diyabet ve yüksek kolesterol hastalıklarına maruz kalan kişiler üzerinde yapmış olduğu muayene ve tedavi işlemlerinde Tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol gibi durumlarda bulunan erkeklerin hipertansiyon hastalığına düşmesi yüksek bir ihtimal olarak neticelenmiştir. Erkeklerde hipertansiyon bu duruma bağlı olarak kendini sıklıkla gösterebilen bir rahatsızlıktır.

Güncelleme: 19/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın