Erkeklerde Varikosel ve kısırlık | Fisilti.NET
Sağlık

Erkeklerde Varikosel Kabusu

Varikosel hastalığı erkeğin testis bölgesinde yer alan damarların genişlemesi ve aynı zaman’da bölgede varisleşme yaratması üzerine isimlendirilmiş bir rahatsızlıktır. Erkeklerin %15’lik bir diliminde yer alan bu rahatsızlık aynı zaman’da doktorlar tarafından yapılan muayene sonucunda bu hastalığa dayalı olarak kısırlığın meydana gelmesi bu oranın %40’ında rastlanmıştır. Bu tür rahatsızlıklara ilişkin olarak yapılan cerrahi operasyonlar sayesinde birçok operasyon başarılı bir şekilde neticelendirilmiştir. Kısırlığı tetikleyen bir rahatsızlık olarak ta telaffuz edilen Varikosel birçok erkeğin korkulu kabusu halini almakta.VARİKOSELİN ERKEK VÜCUDUNA VERDİĞİ ZARARLAR

Varikosel rahatsızlığı erkeklerde olumsuz döllenme etkilerine sebebiyet verebilmektedir. Oluşan bu problem genel olarak testislerde oluşan sıcaklığın yükseliş göstermesiyle birlikte toplardamarlardaki kan akışının organa geriye dönük çalışmasıyla birlikte kaynaklanan sperm dolaşımını etkisi altına alarak bozulmalarına sebep olmaktadır. Oluşan bu problemler erkeklerde sperm sayısını azalttığı gibi aynı zaman’da hareketliliği ve kromozomsal gen yapısını da etkilemekte olan bir durumdur.

ERKEKLERDE VARİKOSEL NASIL MEYDANA GELMEKTE?

Varikosel genel çerçevede erkeklerde buluğ zamanlarında oluşmaktadır. Belirmeye başlayan bu sorun gün geçtikçe ilerleme kat ederek ortaya çıkan bir toplardamar hastalığına yol açmaktadır. Varikosel hastalığına maruz kalan erkeklerin uzun süreli ayakta durmasıyla birlikte ilk etapta başlayan hafif ağrıların oluşması kaçınılmaz olduğu gibi ayrıca kişide görüntü bozuklukları da meydana gelebilmektedir. Varikosel oluşumu erkeklerde başta kısırlık üzerine yapılan tedaviler neticesinde kısırlık üzerine mi yoksa farklı bir faktörden ötürü mü ortaya çıktığı ise el ile yapılan muayene ve tedavi sürecinde ortaya çıkmaktadır.

Günümüz Türkiye’sinde birçok erkekte oluşan bu sorun sağlıksız beslenme, stres, alkol ve sigara tüketiminden ortaya çıktığı da yapılan araştırmalar neticesinde bulunan bulgular arasında yer almaktadır. Testislerde ısınma, boşalma esnasında sperm azlığı veya spermin düzensiz akışına maruz kalan erkeklerin bu tür sorunlara karşı mücadele edebilmesi adına alanında uzman bir ürologa danışması kesinlikle önerilmektedir. Varikosel rahatsızlığı olan kişiler her ne kadar bu hastalıktan habersiz olsalar da sağlıklarına dikkat etmeleri ve bu tür belirtilerde doktorlarına başvurmaları ileriki seviye hastalıkların önüne geçmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Güncelleme: 19/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın