Kredi Borcu Yasal Takip Süreci | Fisilti.NET
Ekonomi

Kredi Borcu Yasal Takip Süresi

İnsanlar maddiyat açısından zor dönemler yaşayarak bankalara olan borçlarını ödeyememe durumuna düşebiliyor. Bu durum ilk taksitle birlikte birkaç taksitin ödenmemesiyle daha da içerisinden çıkılmaz bir hal alabilmekte. Bu kapsam’da bankalar tüketicilere vermiş olduğu kredinin ödemelerinde sorun teşkil etmesiyle yasal yollara başvurmakta. Bankalar böylelikle kredi borcu yasal takip süreci üzerine ilk adımı atmaya başlamakta. Tüketicilerin bankalara olan kredi borçlarını ödemedikleri takdirde bankaların yasal yola başvurup, kişiye sunmuş oldukları kredi desteğinin geri ödenmesi adına avukatlık bir duruma başvurmaktadır.KREDİ BORCU YASAL TAKİP SÜRESİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Bankalar öncelikle tüketicinin ödenmeyen ilk taksit borcu için kendilerini arayarak borcun ödenmesi için uyarıda bulunmaktadırlar. Kredi borcunun ödenmeyen ilk taksiti hakkında tüketiciye herhangi bir yasal işlem yapılmamakta, zira ikinci taksitte aynı şekilde ödenmiyorsa asıl sorun bu kısımda başlıyor. İkinci taksitinde ödenmemesi halinde kredi yasal takip süreci üzerine ilk belirtiler bu kapsamda başlıyor ve bankalar tüketiciyi arayarak kişinin çekmiş olduğu krediye ait her iki taksitinde ödenmediği ve her iki taksitinden en kısa zaman içerisinde ödenmesi gerektiğini dile getiriyor. İkinci taksitin ödenmemesiyle gelen banka aramasında tüketiciye bu taksitlerin ödenmemesi halinde yasal takip sürecinin başlayacağı ve borcun ödenmediği halde yapılandırmaya gidebileceği hakkında uyarı bilgisini dile getiriyorlar.

Bu durum tamamen ödeme zorunluluğuna dayalı olmakla birlikte her iki taksitinde 3. taksitin gelmeden mutlaka ödenmesi gerektiğini dile getirmektedirler. Eğer kredi borcunuzu ödeyecek durumda değilseniz, bankanın size sunmuş olduğu yapılandırma alternatifini kullanarak var olan kredi borcunuzu yapılandırmaya götürüp, yeniden taksitlendirerek ilk taksit tarihine kadar zaman kazanabilirsiniz. Yapılandırma her ne kadar belli başlı ek masraflar çıkarsa da, ödeyememe durumundan ve yasal takip sürecine girmekten daha mantıklı bir karar olmakta. Eğer ki yasal takibe takılırsanız mahkemelik bir durum ile karşı karşıya kalabilir, aynı zaman’da birçok bankacılık işlemlerinizde daimi olarak sorun yaşayabilirsiniz. Eğer tüketici üçüncü taksiti de ödeyemezse, bankalar tarafından 90 günlük aşan bu banka işlemi kredi dosyanıza ek olarak avukatlara gönderilerek yasal işlem takibi başlatılmaktadır.

Güncelleme: 20/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın