Kredi kartı bloke kaldırma | Fisilti.NET
Ekonomi

Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır

Ülkemizde kredi kartı kullanımı son yıllara nazaran bu sene daha çok kullanım göstermekte olan bir bankacılık işlemi olmaktadır. Neredeyse birçok kişi artık nakit para taşımak yerine cüzdanlarında taşıdıkları kredi kartları aracılığı ile tüm alışverişlerini yaparak ister tek çekim veya istenirse taksitli satış erbabında alışverişlerini tamamlamaktadırlar. Bu kapsamda hazır dağ dayanmaz lafı oldukça oturaklı olmakta. Nedeni ise tüketiciler hazırda bulunan kredi kartlarını bilinçsi bir biçimde kullandıklarında kesim tarihi itibari ile ödeme tarihinin son günü geri ödeme metoduna karşın oldukça el mahkum bir biçimde ödeyememektedir. Bundan ötürü belirli bir zaman çerçevesinde ödenmeyen kredi kartı borçları sonradan tüketicinin başına dert olmakta ve kredi kartı bloke olmaktadır.KREDİ KARTI NE ZAMAN BLOKE OLUR?

Kredi kartı harcamaları neticesinde her ay tüketiciye özel olan hesap kesim tarihi kişinin belirtilen tarihte ödeme yapmasına ilişkin bir fatura çıkarmaktadır. Tüketiciler ise bu ödemeyi geciktirmesi halinde alışkanlık kazanarak bir sonraki aylara hitaben ödememeye devam ettiği takdirde tehlike sinyalleri çalmaya başlamakta. Bir kredi kartının bloke olma işlemi yeni yönetmelik kurallarına göre 3 ay yani toplamda 90 günü aşmakla beraber kartın bloke olması ve kişinin yasal takip sürecine girmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda kredi kartınızın bloke olmaması ve sizinde yasal takip sürecine takılmamanız adına mutlaka belirtilen tarihler aralığında kredi kartı borçlarınızı ödeyerek bu tür sorunlardan uzak durabilirsiniz.

KREDİ KART BLOKE KALDIRMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

90 ayı geçmiş bir borç ödeme metodunuz var ise kartınız bloke olur ve sizden borcunuzun tamamının ödenmesi bankalar tarafından muhakkak istenmektedir. Bu kapsamda kredi kartı blokesi kaldırma işlemi içerisinde bulunacağınız atılımda kredi kartınıza ait tüm borçların ödemesini gerçekleştirmeniz gerekmektedir, aksi takdirde bankalar herhangi bir inisiyatif dahi tanımadan direk kartınızı bloke işlemine tabi tutmaya devam etmekte. Kredi kartlarının bloke olmasının bir diğer önemli nedenlerinden biri ise, kredi kartının son kullanım tarihinin geçmesi üzerine olmaktadır. Eğer kartınız bu sebepten ötürü bloke olma sorunu ile karşı karşıya geldiyse müşterisi olduğunuz bankadan yeni düzenlenen kredi kartınızı talep edebilirsiniz.

Güncelleme: 20/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın