Vajinismus Hastalığının tedavisi | Fisilti.NET
Sağlık

Vajinismus Nedir ve Tedavisi

Bayanlarda var olan rahatsızlıklardan biride vajinismus problemidir. Cinsel birliktelikte ağrılı bir dönem olan bu problem can bezdirici ve hatta çiftin karşılıklı sorun yaşamasına kadar ilerleyen bir süreçtir. Vajinismus sorunu kadında yer alan pelvik taban kaslarının işlem dışı şekilde kasılmasıyla meydana gelen ağrılardır. Bu rahatsızlığın içerisinde olan bayanın vajinası cinsel birliktelik esnasında tamamen kapanmaktadır, kapanmasa bile cinsel birliktelik esnasında kadına oldukça acı vermektedir.VAJİNİSMUS SONRASI SÜREÇ

Vajinismus’un ardından kadının aşırı derecede acı çekmesi göz önünde bulundurulmakla birlikte, ayrıca kadının cinsel beraberliğe bu konudan ötürü soğuk bakması sonrasında psikolojik sorunlar doğurabilmektedir. Kadının bu konuya dayalı olarak kendine karşı güvensizlik beslemesi ve ilişkiye girmekte çekinme durumları en üst safhada yer almaktadır. Bu gibi sorunlara maruz kalan bayanların birçoğu psikolojik destek alarak çoğu zaman başarılı bir atlatma dönemi yaşamaktadır.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ İÇİN BOTOX ÖNERİSİ

İstem dışı oluşan kasılmalar ile meydana geldiğinden ötürü son zamanlarda doktorların yapmış olduğu araştırmalar ve bulgu yolları kadınların botoks yaparak iyileşme sürecine girdiği gözlemlenmiştir. Bu uygulamayı amaç edinen ve inancını yitirmeyen bayanların süreç sonrasında olumlu sonuçlar aldığı da bilinmektedir. İstem dışı kasılan kaslar bayanda oluşan vajina darlığı cinsel birliktelik dışında da oldukça sancılı bir dönem geçirmesine neden olmaktadır. Dar pantolon veya tayt gibi kıyafetler giyen bayanlar bu tür sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında giydikleri elbiseler bile kendilerini çoğu zaman sancılı bir döneme itmektedir.

Son verdiğimiz örnek not olarak verilirken, asıl konumuz olan vajinismus botoks tedavisi sayesinde kasılan kaslar geçici bir süre zarfınca felç edilerek bu ağrıları ortadan kaldırmaktadır. Bu hastalık kadını zedelediği gibi aynı zaman’da erkekte de psikolojik sorunlar yaratmaktadır. Kadının acı çekmesi ve sürekli cinsel birliktelik esnasında korkması erkeğini de tetikleyerek kişinin erken boşalmasına veya ereksiyon kaybını yaşamasını sağlamaktadır. Bu tedavi sonrasında kadın hem güvenini hem de çekingenliğini ortadan kaldırıcı çözümlerle tekrardan ilişkiye girmeye hazır bir halde olmaktadır. Bu duruma ek olarak maruz kalan erkeklerde oluşan cinsel istekte azalma sorunlarına ilişkin mutlaka üroloji doktoruna görünmelerinde fayda olacaktır.

Güncelleme: 20/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın