Bankalar neye göre kredi kartılimit artımı yapıyor? | Fisilti.NET
Ekonomi

kredi kartı limit artırımı neye göre yapılıyor

Kredi kartı kullanımları son 20 yıl içerisinde çıkmasına rağmen özelliklede artan talepler ve tüketicilerin sürekli alışveriş içerisinde olması nedeniyle içerisinde yaşadığımız son 10 yılın en çok talep edilen ürünü olmakta. Kullanım oranıyla son dönemlerde yükseliş gösteren kredi kartı gibi bankacılık ürünleri alışveriş esnasında nakit paranın yerine geçebilecek en etkili bankacılık ürünü olmakta, fakat doğru kullanım ve düzenli ödeme trafiği gerçekleştirilmediği takdirde sorunları beraberin de getiren bir unsur niteliğini de taşımaktadır. Öyle ki artık birçok firma veya normal işyeri alışveriş hizmetlerinde sadece kredi kartı bile istemektedir. Beyaz eşya, kuyumculuk ve daha birçok farklı sektöre dayalı ürünleri temin edebilmek adına kredi kartlarının kullanılması belli bir süre sonra daha fazla limit ihtiyacını gerektirebilmekte. Bu nedenle birçok tüketicinin aklında yatan sorulardan biride kredi kartı limit artırımı neye göre yapılıyor ifadeleri internet ortamında bile arattırılır oldu. Buna hitaben sizlere detaylı bilgileri konumuzun devamında sunacağız.KREDİ KARTI LİMİTLERİ NEYE GÖRE ARTAR?

İlk olarak sizlere vereceğimiz cevap bankalar tarafından bilinen aylık gelirinizin miktarı üzerine olmaktadır. Eğer aylık geliriniz artmış ise veya yeterli seviyede yüksek ise kredi kartı limitinizin yükselmesi var olan bir durum çerçevesinde bulunmaktadır. Bu aylık gelirler sadece maaşınız ile ilgili değil bir eve veya kiraya verilen farklı bir belgelenilebilir sahip durumunuz var ise bu belgeleri bankalara sunarak kredi kartı limitinizi artışını da sağlayabilirsiniz. Bu durum haricinde yapılan düzenlemeler ve kararlar neticesinde aylık gelirinizin 4 katı kadarına kredi kartı limiti belirleyebilir ve sorunsuzca kullanabilirsiniz. Bu kapsamda sadece gelirleriniz üzerine değil kredi notu değerinize göre de kredi kartı limitiniz yükselebilir veya tam aksine düşebilir.

Eğer birden fazla kredi kartına sahipseniz ve bunların aylık ödemelerini aksatmadan düzenli bir biçimde yapabiliyorsanız buda limit yükselme konusunda önemli bir adım olmaktadır. Eğer ödemelerinizde sorun yaşıyor ve herhangi bir banka ile bu konuda sicil bozukluğuna doğru gidebiliyorsanız ya olduğu limitte sabit kalır ya da daha da gerileyerek normal kredi kartı limiti derecesinden düşüp daha alt seviyelerde bulunabiliyor.

Güncelleme: 21/07/17

Benzer Konular

Comments (1)

Bir Cevap Yazın