Kredi sicil affı nezaman çıkacak? | Fisilti.NET
Ekonomi

kredi sicil affı ne zaman çıkacak

Tüketiciler bankalardan almış oldukları kredi veya kredi kartı hizmetlerini kullanarak ödeme zamanında zorluk çektiğinden ötürü bazı sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu bankacılık ürünlerini kullanarak zamanında ödeme yapmayanlar veya eksik ödeme metotlarını izleyen kişiler zamanla bankalar tarafından aranarak risk sınırına eriştiklerini ve bu doğrultuda banka tarafından yakın takibe alınarak en kısa zamanda hukuki işlemler içerisinde olacağına dair bilgileri tüketicilere sunmaktadırlar. Bu süreç genellikle 3 ay ödemelerin olmaması üzerine olup, bu süreç zarfında kredi veya kredi kartı borcunun tamamının ödenmemesi halinde yasal işlemlere tabii tutulmaktadır. Bu süreç aynı zaman’da tüketicinin bankalar kapsamında kara listeye dahil edilerek diğer tüm bankalardan hiçbir şekilde hizmet alamamasına etken olmaktadır. Sicilin kötü bir hale dönüşmesi tüketicinin hiçbir bankadan hizmet alamamasına neden olmakta, bu nedenle birçok kişinin devlet tarafından gündeme gelen sicil affı tüketiciler bir nebze de olsa sevindirmiş bulunmakta. Konumuzun devamında sizlere kredi sicil affı ne zaman çıkacak üzerine bilgiler sunacağız.KREDİ SİCİL AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Özellikle de bireysel tüketicilerin üzerinde durduğu kredi sicil affı, aynı zaman’da günümüz Türkiye ekonomi koşullarında zorluk çeken esnaflarında en umutlu bekleyişi içerisinde olmakta. Kredi kartı mağdurları ve kredilerini ödeyemeyen kişiler devlet tarafından sıklıkla gündeme gelen kredi sicil affı yasası üzerinde oldukça heyecanlı bir bekleyiş sergilemektedir. Bu kapsamda oluşturulan bu kararname tasarısı şimdiden hükümetin yakın markajında yer alarak tüketicilerin daha refah bir düzeye erişmesinde yardımcı olmakta.

Türkiye ekonomisinin krize girmesindeki en büyük etken ise son 5 yılda tüketiciler tarafından bilinçsizce kullanılan kredi ve kredi kartlarından oluşan borç batakları seyir etmekte. Bunun üzerine hükümet tarafından tartışılan bu konu kredi ve kredi kartı mağdurlarının bankalar ile olan bu münasebetini yeterli düzeye indirebilmek için çalışmalara başlamış bulunmakta. Maalesef günümüzde birçok kişi oluşan kredi ve kredi kartı borçlarından ötürü boşanmalara maruz kalabilmekte buda ailelerin genel yapısındaki bozukluğu ortaya çıkarmakta. Bunun yanı sıra intihar vakaları bile maalesef ülkemizde bu alana dayalı oluşan krizlerden biri olmakta. Bu doğrultuda günümüzde halen tartışma konusu olan kredi sicil affı son olarak 19 Aralık 2016 tarihinde tekrardan güncellenerek meclis torba yasasında yer almaya devam ediyor. Borçları olan kişilerin umut dolu bekleyişleri meclisten çıkacak ve makamlarca onaylanacak bu duruma kalmış bulunmakta.

Güncelleme: 21/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın