Peşinatsız Konut kredisi veren bankalar | Fisilti.NET
Genel

Peşinatsız Konut Kredisi Alabilir miyim

Ülkemiz ekonomik şartları birçok kişinin halen kiracı olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamakta. Bireyler bu duruma bağlı olarak ev sahibi olabilmek için konut kredisi üzerine çeşitli araştırmalar yaparak bütçelerine uygun kredi çekme ihtiyacını karşılayabilecek bankaların faiz ve ödeme koşullarına ilişkin bilgilerini incelemektedirler. Hayatları boyunca kiracı olmak istemeyen kişiler ileriki yaşlarında rahat etmek adına kira ödemek yerine kredi taksitlerini vererek ileride sahip olacakları ve tamamen kendilerine ait olacak evlerinde mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürmekte istemektedirler. Bu kapsamda bankalar ev sahibi olmak isteyen kişiler 10 ila 20 yıl arasında aylık geri ödeme seçeneklerine ilişkin kendilerine fırsatlar sunarak ev sahibi olmalarını sağlamaktadırlar. Fakat bankaların peşinatsız konut kredisi adı altında herhangi bir hizmetinin pek yer almaması ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini suya atmakta.PEŞİNATSIZ KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ

Maalesef bu duruma bağlı olarak hiçbir banka %100 oranında bir kredi desteği konut sahibi olmak isteyenlere sunmamaktadır. Yasal kanunlara uyum içerisinde tüketicilere konut kredisi sunan bankalar ev sahibi olmak isteyenlere satın alacakları konutun sadece %75’lik payını vermektedir. Buna nazaran geri kalan %25’lik pay ise ev sahibi olmak isteyen kişinin cebinden çıkması gerekiyor. Satın alınacak olan konutun tutarı örnek olarak 200.000 TL olarak belirlediğimizde bu paranın sadece 150.000 TL’si banka tarafından geri kalan 50.000 TL’nin de konut sahibi olacak olan kişinin cebinden çıkması gerekiyor. Günümüz şartlarını ele aldığımızda ise ülkemizde yaşayan ve kirada oturan bir kişinin 50.000 TL gibi sıcak bir parayı verebileceği ise aşikar bir durum.

GERİ KALAN %25’LİK PAY İÇİN İHTİYAÇ KREDİSİ

Konut kredisi veren bankalar üzerinden ikinci bir kredi türü çekmeniz mümkün olmamakta. Bu sadece ihtiyaç kredisi değil tüm diğer kredi çekme hususuna dayalı konularla da alakalı olan bir durum. Bu yüzden eşinizin kredi çekme olasılığı var ise eşiniz, eğer yok ise tanıdık çevrenizden sizin adınıza %25’lik payı çekmesini isteyerek kredi miktarını tamamlayıp ev kredisi koşulunu tamamlayabilirsiniz. Bu kapsam’da anlaşılacağı üzere peşinatsız ev kredisi veren bankalar günümüz hayatında yer almamakta.

 

Güncelleme: 21/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın