Susam Yağının cilde faydaları | Fisilti.NET
Sağlık

Susam yağının cilde faydaları nelerdir

Susam yağı, çeşitli temel besinlerin yanı sıra, antiseptik ve anti – inflamatuar özellikleri içermektedir. Susam yağı güzellik ve sağlık avantajlarının yanında hoş kokulu bir besin yağıdır. Cilt güzelliği ve cilt bakımı için susam yağının faydalarını fisilti.net olarak sizler için yazdık.

 Susam Yağının Cilde Faydaları

 1. Anti bakteriyel ve iyileştirici özellikleri ile kesiklerin ve cilt yaralarının iyileşme sürecini hızlandırır.
 2. Mükemmel bir anti-inflamatuar özelliği ile aynı zamanda sedef ve egzama gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 3. Güçlü antioksadanlar ve E vitamini içermektedir. Cildin yaşlanma sürecini uzatır ve daha genç görünümlü bir cilde daha uzun yıllar sahip olabilirsiniz.
 4. Açık havada veya güneşlenmek isteyenler için güneş kremi yerine kullanılabilir.
 5. palmitik, oleik, linoleik, ve stearik asit gibi temel yağ asitleri içerikleri ile cildi nemlendirici özelliği bulunmaktadır. Düzenli olarak uygulandığında daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.
 6. Susam yağı çatlak topuklar için, son derece kuru diz ve dirsek tedavisi için oldukça faydalıdır. Kış aylarında cildin aşırı kuruluğunu engeller.
 7. Düzenli susam yağı uygulandığında cildinizde sağlıklı bir ışıltı, hızlı kan dolaşımı ve onarılmış cilt hücrelerinin fazlalığı ortaya çıkar.
 8. Susam yağı çinko içeriği ile cildin kendisini onarmasını sağlar ve daha elastik ve pürüzsüz bir cilt görünümü verir.
 9. Anti bakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan susam yağı cilt yaralarına karşı bakterilerden ve mikroplardan cildi korur.
 10. Ciltte daha çok el ve ayak mantarlamalarına karşı cildi koruyan susam yağı sorunu kısa sürede yok eder.
 11. Toksinleri kaldırmak kan dolaşımını artırmak ve serbest radikallere karşı cildi korumak gibi özellikleri vardır.

 

Not;Susam yağı satın alırken, herhangi bir renk bozulması yaşamamış, bulanıklık olmayan veya granülden arınmış altın rengine sahip olanları satın alınız. Serin, karanlık bir yerde saklayınız ve susam yağı açıldıktan sonra iki ay içinde kullandığınızdan emin olunuz.

 

Susam Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Cilt Bakımı için Susam Yağının Günlük Kullanımı

 • Susam yağı
 • Pamuk

Uygulanışı: Cildinizi hafifçe nemlendirin ardından bir pamuğa susam yağı dökerek cildinizde gezdirin, pamuk fazla yağı çekecek cildin ihtiyacı olan susam yağını cilde aktaracaktır. Cildinize susam yağını uyguladıktan sonra rahatsız olursanız,  susam yağını yarım saat bekletip durulayabilirsiniz.

 

Susam Yağını Güneş Koruyucu Olarak Kullanma

 • Susam yağını cilt losyonu veya güneş kremi olarak uygulayabilirsiniz. Olası tüm yararları elde etmek için sadece% 100 saf susam yağı kullanın.
 • Daha fazla avantaj elde edebilmek için ise karanfil, biberiye, lavanta, kekik, ya da sedir ağacı gibi diğer uçucu yağlar ile karıştırabilirsiniz.
 • Susam yağı kolay kalkabileceği için en ufak terleme de yeniden yapılmalıdır.
Güncelleme: 26/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın