Descartes(1596-1650) Ve Modern Felsefe | Fisilti.NET
Biyografi

Descartes(1596-1650) ve Modern Felsefe

Rene Descartes, Fransız bir felsefe adamı olarak aynı zamanda bu matematikçilik ve yazarlık da yapmıştır. Hayatının büyük bir kısmını Hollanda’da geçiren Descartes felsefe tarihi boyunca modern filozofinin babası olarak anılmıştır ve Stockholm’de Kraliçe Christina’ya ders verdiği dönemde hayatını kaybetmiştir. Descartes’in felsefesi sayesinde Skolastik düşünceden sıyrılma gerçekleştirilmiş ve modern felsefe çağı başlamıştır. 17 yüzyılda uzun süreli olarak gerçekleştirdiği seyahatleri sonrasında Hollanda’ya yerleştikten sonra batı felsefesini değiştiren bir fikirle her şeyden şüphe etmeye başlamıştır. Bu şüphe sayesinde bildiği, öğrendiği ve inandığı her şeyi büsbütün değiştirerek felsefesini kuşku üzerinde tekrar kurmuştur. Modern filozoflar tarafından düşüncenin çıkış noktası olarak kabul edilen Descartes, yalnız tek bir şeyden emin olduğunu ve bunun da düşüncenin varlığı olduğunu savunmuş ve bu noktadan hareketle evreni açıklamıştır.Felsefeyi Anlaşılır Kılan Adam

Descartes felsefi çalışmalarını yaşadığı dönemde herkesin yaptığı gibi Latince yazmak yerine Fransızca yazmış ve sağduyunun dünyaya bölüştürüldüğünü savunarak uzman olmayan kişilerin bile anlayabileceği bir şekilde felsefe oluşturmuştur. Amacı her tür araştırmanın pratik bir şekilde ortaya konulmasını sağlamaktadır. Descartes’in felsefesinde mekanik; insanlara yardım eder tıp; tedavi eder ve ahlak da mutlu yaşamayı sağlar. Bütün bunlar birer sanattır. Felsefesinde halkın anlayabileceği gibi filozoflar tarafından kabul edilen bir sadelik ve netlik bulunmaktadır.

Düşünüyorum Öyleyse Varım Cümlesi

Descartes felsefesinin ana noktası olan şüphe, dünya üzerindeki her şeyden şüphe etmeyi doğurmuştur. Descartes’e göre şüphe edilmeyecek tek şey düşüncenin varlığıdır. Bu nedenle bu meşhur cümleyi kurmuştur. Bu noktada şüpheciliğe yaklaşımı şüpheyi iki farklı şekle ayırır. Bunlardan birincisi septik şüphe diğeri ise metodik şüphedir. Descartes’e göre septik şüphe anlamsız metodik şüphe ise olması gereken şüphedir. Metodik şüphe önce Tanrı’dan, çevreden, insanın kendisinden ve daha sonrasında ise başka insanlardan şüphe etmesiyle şekillenir. Ve bu sistem şüphe edilmeyecek son sınıra kadar varır. Şüphe etmek düşünceyi oluşturduğu için düşünmek de var olmayı oluşturur. Bu noktadan doğan bu cümle filozoflar tarafından dünyanın en önemli felsefi sözlerinden biri olarak kabul edilmiştir.

Güncelleme: 31/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın