Friedrich Nietzsche ve Büyük İsyanı | Fisilti.NET
Biyografi

Friedrich Nietzsche(1844- 1900) ve Büyük İsyanı

Dünyaca ünlü Alman filolog ve felsefeci Friedrich Wilhelm Nietzsche, 15 Ekim 1844 yılında Prusya Devleti Lützen kentinde doğmuştur. Ailesinde rahiplik bir ata geleneği olmuştur ve kendisinin de rahip olması için ailesi tarafından 19 yaşına kadar düzenli bir eğitime tabi tutulmuştur. Muhafazakar bir ailede yetişen Nietzsche, bu durumdan hoşnut olmaması nedeniyle İsyankar bir duyguya sahip olmuştur. Bu nedenle Tanrı öldü düşüncesini edinmiştir. 21 yaşındayken 1865 yılında Leipzig kentine yerleşmiş daha sonra üniversitede filoloji eğitimine devam etmiştir. Basel’de profesörlük yapmış olduğu yıllarda Hristiyanlık sürecinin sona erdiğini savunmuş ve Hristiyanlığın güç istemine karşı çıkmıştır. Kendisinden çok sonraki dönemlerde yaşamış filozoflar tarafından büyük bir felsefeci olarak kabul edilmiştir.Yarının Yazarı Friedrich Wilhelm Nietzsche

Nietzsche, yaşadığı dönem içerisinde dünyaya erken geldiğini iddia etmiş ve insanların kendisini yüzyıllar sonra anlayacağını savunmuştur. Kendi çağından çok uzun zaman sonra filozoflar tarafından etkilenilen felsefeci hayatı boyunca filoloji eğitimi almış olmasına rağmen felsefeye ilgi duymuş ve bambaşka bir felsefe ortaya koymuştur. Felsefesinde din, bilim, modern kültür ve ahlak üzerine yoğunlaşan Nietzsche, birçok ironi içeren eserler ortaya koymuştur. Felsefesi kapsamında üst insanı savunarak bir gün üst insanın gelerek bütün dünyayı kurtaracağını iddia etmiştir. Hayatı boyunca kendi çağına tamamı ile karşı çıkmıştır.

Nietzsche, Naziler ve Üst İnsan Kavramı

Ünlü bir Alman felsefe adamı olarak üst insan kavramını ortaya koyan Friedrich Wilhelm Nietzsche, özellikle Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabında bu konuya değinmiştir. Bu konu Nietzsche’nin nihilizm kavramı ile ilişkili bir durumdur. Bir felsefeci olarak dinsel düşünceye sürekli itiraz etmiş ve yeryüzünde insanın tek başına kaldığını ve arasından çıkacak üst insanın önderlik edeceğini iddia etmiştir. Bu mantığa dayanan Naziler, Nietzsche felsefesini kullanarak üst insan olduklarını iddia etmişlerdir. Fakat Nietzsche tarafından ileri sürülen felsefe Nazilerin düşüncesiyle tam olarak ters yöndedir. Ona göre Avrupa bir çöküş içerisindedir ve Hristiyanlık çökmüş bir dindir. Felsefesi sayesinde uzun yıllar boyunca filozoflar tarafından Tanrı ve din algısı sorgulanır hale gelmiştir.

Güncelleme: 31/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın