Psikanalizin Kurucusu Sigmund Freud | Fisilti.NET
Biyografi

Psikanalizin Kurucusu Sigmund Freud

Dünyaca ünlü filozoflar arasında yer alan  Sigmund Freud; 6 Mayıs 1856 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nde doğdu. Eğitimi boyunca Latince, Fransızca ve İngilizce öğrenen Freud kendi çabaları sayesinde İbranice, İspanyolca ve İtalyanca dillerini de öğrenmiştir. 1881 yılında tıp eğitimini tamamladıktan sonra psikiyatrist olarak çalışmaya başlamıştır. 1897 yılında dünyaca ünlü hale gelen eserlerinden biri olan Oidipus Kompleksi eserini yayınlamıştır. Daha sonrasında bir sinir hastalıkları profesörü olarak görev yapan Freud, psikanaliz yöntemini kurmuştur. Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde psikanaliz üzerine birçok eserde yayınlamış ve 1903 yılında Viyana’da Psikanalizm Cemiyetini de kurmuştur. 1923 yılında yakalandığı kanser hastalığı sonrasında defalarca ameliyatlar geçirdikten sonra 1939 yılının 23 Eylül gününde Londra’da hayatını kaybetmiştir.Sigmund Freud Ve Psikanaliz Kuramı

Yahudi asıllı Alman bir psikiyatri olarak psikanaliz kuramının kurucusu olmuş dünyaca ünlü filozof bu kuram sayesinde ruhsal çözümleme tedavisini oluşturmuştur. Bilinçaltında bulunan ruhsal sorunları açığa çıkarma yolunu geliştiren Freud, günümüzde hipnoz, libido ve alt benlik gibi kavramların oluşturucusu olarak da bilinir. Tıp dünyasında psikolojinin var olmasını sağlayan filozoflar arasındadır. Asıl olarak felsefe bilimi ile beraber anılmasa dahi dünya genelinde psikanaliz kuramı sayesinde felsefeye büyük katkılar sağlamıştır. Bu kuram psikoloji ve felsefenin birlikte çalışmasını ortaya çıkarmış ve bu noktada psikolojiyi temellendirmiştir. Bu yolla Nevroz adı verilen beyinle ilgili hastalığında tedavisini oluşturmuştur.

Freud ve İnsan Beyninin Faaliyetleri

Asıl olarak bir felsefeciden çok tıpçı olan Freud; dünya genelinde filozoflar tarafından yaptığı çalışmalarla bir felsefeci olarak da anılmıştır. Freud’a göre her insanın beyin faaliyetleri iki ana kısma ayrılır ve bunlardan biri şuur yani bilinç diğeri ise şuuraltı yani bilinçaltıdır. Şuur, insanın yaşadıkları ve hatırladıklarıdır ve  şuuraltı ise onun tam tersi insanın hatırlamadığı ancak bilinçaltına yerleşmiş anlardır. Örnek olarak bir insanın köpekten korkması gösterilebilir. Bir insanın köpekten korkması sebepsiz ve basit görünebilir. Fakat çok küçük yaşlarda yaşamış olduğu bir köpek saldırısından dolayı bilinçaltında böyle bir korku yer etmiş olabilir ve bu korku köpekten korkmasına neden olabilir.

Güncelleme: 31/07/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın