Geçmişten Günümüze Masaj | Fisilti.NET
Sağlık

Geçmişten Günümüze Masaj

Masaj tarihçesi geçmişten oldukça uzun yıllar önceye dayanıyor. İnsanlar binlerce yıldan beri bazı hastalıkları tedavi edip, iyileştirmek adına masaj ya da dokunma yöntemlerini kullanmıştır. Eski Çin, Mısır ve Hint kaynaklarında masajın hastalıkları önleyerek tedavi ettiğini ve iyileştirdiğini söylemektedir.Masajın kaynak olarak ilk geçtiği yer M.Ö 2700 yılında bir Çin kitabıdır. Kitabın içerisinde yer alan bir yazıda, uykudan uyandıktan sonra, sabah saatlerinde, sinirlerin gevşemiş ve kanın dinlenmiş olduğu bu vakitte, avuç içi ile yapılacak darbelerin soğuk algınlığına iyi geldiği söylenir. Yunan ve Romalılar için de masaj oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Hipokrat bazı hastalık türleri için ovmanın oldukça tedavi edici ve iyileştirici olduğunu söylemiştir. Bergama’da doğan Galenos’ta masajın öneminden bahsederek egzersizle birlikte masaj yapılmasını tavsiye eden isimlerden biri olmuştur. Ünlü Türk düşünürlerden İbni Sina’da masajın faydalarından bahsetmiştir. İlk bilinen masaj uygulamaları Çin ve Hindistan’da yapılmıştır. Eski Yunan’da massesin kelimesinden kaynaklara girmiştir. Bu kelime yoğurma anlamına gelmektedir.

Masaj Hakkında Merak Edilenler

Masajın neden yapıldığı ve yaptırılması gerektiği merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Masajın amacı temelde ağrı dindirme ve ödem kaynaklı vücutta bulunan şişkinliklerin giderilmesini sağlamaktır. Farklı durumlarda da masaj yönteminden faydalanılmaktadır. Örneğin, kas gevşemesi, burkulma tedavisi, yara ve kaza sonrası oluşan durumlarda bu yöntem uygulanmaktadır. Farklı aktivite öncesinde masaj yapılması kan dolaşımını etliler. Kaslar ısınarak daha hızlı çalışır ve böylece insan vücuduna farklı bir açıdan katkı sağlamış olur.

Masaj Çeşitleri Hakkında Bilgi

Masaj çeşitleri olarak ilk bilinen masaj türü klasik masajdır. Çoğunlukla güne iyi başlamak ve yorgunlukların giderilmesi, sıkıntıların atılması amacı ile yapılan en genel ve temel masajdır. Genelde masaj yağı ile kullanılır. Diğer bir masaj türü aroma terapidir. Klasik masajın bitkisel yağlarla hazırlanmış farklı masaj yağlarıyla uygulanmış halidir. Oldukça rahatlatıcı, dinlendirici, gevşetici bir etkisi bulunduğu bilinmektedir. Sıcak taş terapisi bilinen diğer bir türdür ve volkanik taşların ısıtılmasıyla vücutta gezdirilerek yapılan farklı bir masaj türüdür. Spor masajı, Shiatsu, Thai, Reiki ve refleksoloji bilinen ve uygulanan farklı masaj türlerindendir.

Güncelleme: 02/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın