Necip Fazıl Kısakürek Hakkında | Fisilti.NET
Biyografi

Necip Fazıl Kısakürek Hakkında

Necip Fazıl Kısakürek ilk şiirlerini 1922 yılında Yeni Mecmua adlı yerde yayımlamıştır. Ardından Hayat ve Varlık, Milli Mecmua gibi dergilerde de şiirleri yayımlanınca tanınmaya başlamıştır. Mayıs 1929 yılı ile Ağustos 1936 yılları arsında 17 sayı olarak Ağaç dergisini yayınlamıştır. Arından 1943 yılında Büyük Doğu dergisini 1971 yılına kadar çıkarmaya devam etti. Yeni İstanbul ve Son Posta gibi gazetelerde de yazarlık yapmaya devam etmiştir. 1940 yılında yazmış olduğu Sabırtaşı adlı oyun 1947 CHP piyes yarışması tarafından birinciliğe layık görülmüştür.  Kaldırımlar Şairi olarak anılmasının en büyük sebebi 1928 yılında basılan Kaldırımlar kitabının oldukça büyük ilgi görmesindendir.Özgün şiirden 1930 yıllarında vazgeçmiştir. Din ve toplum kavgalarına yönelik sanatta çalışmalarına devam etti. Yazım tekniğinin gücünün Tiyatro eserlerinde fark edilmesi üzerine korku ve kaygı konularının üzerinde durması dikkat çekti. Garip akımı ortaya çıktıktan sonra kendisini şiirden çekti. Makale, inceleme, hatıra türü farklı eserlerde din ve siyaset konularıyla ilgilenmeye devam etti.

Necip Fazıl Kısakürek Biyografisi

Necip Fazıl Kısakürek’in hayatı İstanbul’da 26 Mayıs 1904’te dünyaya gözlerini açmasıyla başladı. 25 Mayıs 1983’te yine İstanbul’da hayatını yitirdi. Çocukluk yıllarında dedesinin Çemberlitaş’ta bulunan konağında yaşadı. Bahriye Mektebini tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesinde Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünde eğitim almaya başladı. 1924 yılında Paris’e giderek Felsefe eğitimini yarıda bıraktı. Ardından Sarbonne Üniversitesinde yine aynı dalda eğitim almaya başladı. 1 yıl sonra oradaki eğitimi tamamlanmadan memleketine geri döndü. Farklı bankalarda 1926-1939 yılları arasında görev yaptı.  1939- 1943 yılları arasında Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi ve Devlet konservatuvarında eğitimler verdi. Yazarlık ve yayıncılık yapmaya devam etti.

Necip Fazıl Kısakürek Eserleri

Necip Fazıl Kısakürek biyografisi ile sanatın farklı alanlarıyla ilgilendiği görülüyor. Kendisi bu sebeple birden çok alanda eser vermiştir. Şiir, öykü ve roman, tiyatro, monografi, makale, hatıra, fıkra gibi alanlarda birbirinden başarılı eserleri bulunur. Farklı alanlarda yazdığı eserlerle değişik türlerde ödüllere layık görülmüştür. Şairlerin Sultanı unvanını almaya hak kazanmıştır.

Güncelleme: 02/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın