Giyilebilir Teknolojideki Büyüme Şaşırtmaya Devam Ediyor! | Fisilti.NET
Teknoloji

Giyilebilir Teknolojideki Büyüme Şaşırtmaya Devam Ediyor!

Akıllı saatlerden akıllı gözlüklere, ayakkabılardan bilekliklere, kıyafetlerden kemerlere kadar pek çok alanda artık en çok gördüğümüz teknoloji ürünleri haline gelmeye başlayan giyilebilir teknoloji ürünlerine olan ilgi hızla artmaya devam ediyor. Kullanıcıların yoğun talebine cevap vermek ve teknolojik açıdan ilerlemeyi sağlamak adına firmaların yapmış olduğu çalışmaların da katkısı ile giyilebilir ürünlerin sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Modayla teknolojinin birleştiği bir alan olarak dikkat çeken giyilebilir teknolojinin 2020 yılına kadar 34 milyar dolar değerinde cihaz satış rakamına ulaşabileceği öngörülüyor. Öngörüler aynı zamanda bu satışların 400 milyonu aşkın akıllı giyilebilir teknolojinin ürettiği ürünle gerçekleşeceği fikrinde birleşiyor.Başarısız Ürünler Geliştirilerek Sektöre Katılıyor!

İlk duyulduğu zamanlarda büyük heyecan yaratmasına rağmen Google Glass ürününün başını çektiği akıllı gözlükler zaman içerisinde başarısızlığını her geçen gün ispatlayan ürünler haline geldiği için kullanıcılar tarafından da bir ilgi görmedi. Ancak wearable teknoloji olarak da adlandırılan giyilebilir teknolojide sektör olarak firmalar eski başarısız denemeleri yenileyip geliştirerek tekrar kullanıma uygun bir halde tüketicilere sunmayı hedefliyor. Gözlüklerin yanı sıra kulaklıklarda da pek çok uygulamayı bir arada bulunduran bir teknoloji ile ürünlerin sunulması tüketicilerin ilgisini çekmek için yeterli olabilir. Yaklaşık birkaç yıl içinde tekrar akıllı gözlüklerin tüm dünyada satılmaya başlamasıyla ve çevremizde sık sık bu ürünleri kullananlarla karşılaşmamız söz konusu olabilecek.

Giyilebilir Teknolojide Gelecek Merak Uyandırıyor!

Bugüne kadar göstermiş olduğu gelişmeye bakıldığında teknoloji tarihindeki belki de en hızlı gelişmenin yaşandığı ürünler olarak listelenebilecek olan akıllı giyilebilir ürünler hakkında geleceğin nasıl olacağı yönünde tahminler yapılsa da kimse neler olacağından emin olamıyor. Hem tüketicilerin ilgisinin çekilmesi ve ürünlerin rahat kullanımı hem de giyilebilir teknoloji alanında ARGE çalışmalarına ağırlık veren firmaların yoğun uğraşının ne noktalara varacağını kestirmek mümkün değil. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalara bakıldığında özellikle sağlık alanında insan etkisini ortadan kaldıracak şekilde kusursuz tedaviler yapılmasını sağlayacak olan giyilebilir teknolojinin ürünlerinin kullanılması mümkün olacağa benziyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanım alanları ile ilgili aklında netleşmeyen yerler bulunan kişilerin birkaç sene içerisinde daha somut örnekler görmeleri mümkün olabilecek.

Güncelleme: 03/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın