Kıl Dönmesi Hakkında | Fisilti.NET
Sağlık

Kıl Dönmesi Hakkında

Anüs bölgesinde görülmekte olan hastalıklarının bazıları daha çok erkeklere özgü bir durumdur. Bunlardan biride oldukça sık görülen Plonidal Sinüs olup bilinen adı ile kıl dönmesi olmaktadır. Genellikle 15-35 yaş aralığında ki erkeklerde sıkça görülmektedir. Çok nadir olsa da kadınlarda da görülmektedir. Genel olarak 15-35 yaş aralığında görülmesinin nedeni bu yaşlarda kuyruk sokumu bölgesinin daha yumuşak olmasından kaynaklanmaktadır. %95lik bir oranda kuyruk sokumunda görülürken nadir olarak göbek bölgesinde de görülebilmektedir. Koltuk altı, yüz ve bacaklarda görülen sorun Plonidal Sinus değil kıl batması rahatsızlığıdır. Kıl batması özellikle ağda yapan kadınlarda sıkça görülmektedir.Kıl Dönmesi Belirtisi

Apse problemi meydana varana kadar insanlar bu hastalığın farkına varamıyor veya farkına varıp doktora başvurmaya utanıyorlar. Fakat Plonidal Sinus dikkatli bakıldığında ilk etapta bile farkına varılacak bir hastalıktır. İlk etapta çok şiddetli rahatsızlıklar vermemektedir. Şimdi kıl dönmesi belirtisi konusuna değinelim. Giriş deliği ve delikleri, belirtilerden ilki kuyruk sokumunda delik veya deliklerin olup, olmadığının gözlemlenmesidir. Çünkü ense, baş ve sırttan dökülen kıllar birden fazla giriş deliği oluşturabilmektedir. Yani ilk belirti olarak kuyruk sokumunda herhangi bir delik olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. dikkatli bir şekilde bakıldığında bu delik hemen fark edilebilir ve içerisinde kıllar görülebilir. Bunu kendinizin görmesi zor olup, bir yakınınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bir diğer belirtilerden biri de kuyruk sokumunda meydana gelen şişliktir. Şişliğin büyüklüğü bir nohut tanesi kadar olabilmekle birlikte yumurta büyüklüğüne kadar ulaşabilmektedir. Diğer belirtilerden biri ağrılı olan makat apsesidir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi tedavisi kendi imkanlarınız ile yapamayacağınız bir hastalıktır bu nedenle kesin çözüm ameliyat olmaktır. Bu nedenle günümüzde 50 farklı kıl dönmesi ameliyatı tekniği geliştirilmiştir. Yani hastaların paniklemesine gerek yoktur. Amaç cilt altında biriken kılların çıkarılması ve özellikle onları saran zarında beraberinde çıkartılmasıdır. Bu nedenle utanmayı bir kenara bırakmanız ve bu hastalıktan şüpheleniyorsanız hemen bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Sağlığınız her şeyden önemlidir ve probleminizi aşmak için hem cinsiniz olan bir hekimi de tercih edebilirsiniz.

Güncelleme: 04/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın