Friedrich Nietzsche Hakkında Bilgi | Fisilti.NET
Biyografi

Friedrich Nietzsche Hakkında Bilgi

Friedrich Wilhelm Nietzsche 15 Ekim 1844 ile 25 Ağustos 1900 yılları arasında yaşamış Alman filozof, filolog, şair ve besteci olarak tanınır. Nietzsche ahlak, din, modern kültür, felsefe gibi farklı alanların yanında bilim, metafor gibi konularda da eleştirilerle dolu yazılar yazmıştır. Felsefesinin temelinde kişilerin yüksek enerjisini tüketen her öğretinin, toplum tarafından ne kadar geçerli kılınmış olursa olsun sorgulanması ve hayatın evetlenmesi olarak tanımlanır.Kariyerinin başlangıç yıllarında, felsefeye ağırlık vermeden önce filolog olarak çalışmalar yapmaya başlamıştır. Yunan ve Roma metin eleştirmeni olarak çalışmalar verdir. 1869 yıllarında Basel Üniversitesinde kürsüde en genç kişi olarak klasik filoloji alanında yerini almıştır. Bundan yaklaşık on yıl sonra 1879’un yaz mevsiminde hayatı boyunca kendisine büyük sorunlar yaratan sağlık sorunları nedeniyle istifasını vermiştir. Ve Böyle Buyurdu Zerdüşt, kendisinin en önemli ve hafızalara kazınmış eserlerinden biridir. Friedrich Nietzche kimdir sorusunun yanıtı oldukça uzun ve ancak eserleri okunarak anlaşılacak bir sorudur.

Friedrich Nietzche’ nin Hayatı

Friedrich Nietzche biyografisi , erkek okulunu tamamladıktan sonra oldukça saygın ve önemli ailelerden olan Gustav Krug, Wilhelm Pinder ve Rudolf Wagner ile arkadaşlık yaptığı özel bir okula kabul edildi. Yıl 1854 olduğunda Domgymnasium’a katılım gösterdi fakat dil ve müzik alanlarındaki yeteneği fark edildikten sonra eğitimine Schulpforta’da devam etti. 1858 ve 1864 yılları arasında eğitimini orada aldı ve şiir, beste üzerine farklı çalışmalara vakit ayırdı. Burada Yunanca, İbranice, Fransızca ve Latince dillerini geliştirme fırsatı yakalayan Nietzche, dilediği eserleri kendi orijinal dillerinde okuma fırsatını yakalamış oldu.

Üniversiteden emekli olduktan sonra kendisine ve sağlığına uyacak iklimler aramak için yollara düştü. Serbest bir yazar olarak farklı ülkelerde yaşadı ve fikirlerini geliştirmeye devam etti. 1900 yılında annesi 3 yıl önce vefat ettiği için kız kardeşinin bakımında hayata veda etmiştir.

Friedrich Nietzche Eserleri

Friedrich Nietzche felsefesi farklı eserlerinde oldukça değişik konularla ele alınmıştır. Nietzche kendisine yarının yazarı diyerek değerinin daha sonra anlaşacağını vurgulamıştır. Kendisi ölümünden sonra en ünlü felsefecilerden biri olarak anılmıştır. Tragedyanın Doğuşu, İnsanca, Pek İnsanca, İyinin ve kötünün ötesinde gibi başlıca değerli ve önemli eserleri bulunmaktadır.

Güncelleme: 06/08/17

Benzer Konular

Comments (1)

Bir Cevap Yazın