Başarılı Yazarlarımızdan Orhan Pamuk! | Fisilti.NET
Biyografi

Başarılı Yazarlarımızdan Orhan Pamuk!

Orhan Pamuk yazar ve romancı kimlikleri ile karşınıza çıkan oldukça meşhur ve değerli kişiliklerimizden biridir. Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Türk yazarlarımızdan da ilkidir. Yüzü geçkin ülkede yayımlanmış olan Orhan Pamuk’un eserleri ayrıca 64 farklı dilde çevirisi olan eserlerdir. Çoğunlukla post modern romanlarla karşınıza çıkan Orhan Pamuk yukarıda da bahsedildiği üzere sadece Nobel Edebiyat Ödülü almakla kalmamış aynı zamanda birçok farklı ödülün de sahibi olmayı başarmıştır.Merak Edenlere Orhan Pamuk’un Biyografisi!

Orhan Pamuk’un biyografisi ile ilgili öncelikle kendisinin 1952 yılının haziran ayında doğduğunu söylemek gerekir. Oldukça varlıklı bir aileden gelen Orhan Pamuk bu ailenin son çocuğudur. İstanbul Nişantaşı’nda dünyaya gelen Orhan Pamuk’un babası aile büyükleri gibi mühendisti. Varlıklı olmalarının temelini dedesinin attığı sonrasında da amcası ve babasının devam ettirdiği Orhan Pamuk’un annesine gelecek olursak onun da varlıklı bir aile kızı olduğunu söyleyebiliriz. Soyu İbrahim Paşa’ya dayanan Şeküre Hanım yani Orhan Pamuk’un annesi 1700’lü yılların Girit valiliğini üstlenmiştir. Bakıldığında Orhan Pamuk daha doğmadan iki taraftan da varlıklı ve soylu bir ailenin çocuğu olmuş ve tıpkı anne ve babası gibi başarıdan başarıya koşmuştur.

Orhan Pamuk’un Hayatı Başarılı Bir Yazar Olduğunun Göstergesi!

Çok satmış ve edebi bakımdan da oldukça olumlu tepkiler almış birçok eserin sahibi olan Orhan Pamuk’un hayatı denildiğinde birçok eseri ile sadece yurtiçinde değil yurtdışında da kendini göstermiş bir yazar gelir akıllara. Ressamlığın hayali olması ile Robert Koleji’nde okuyan Orhan Pamuk daha sonra İTÜ’de okumaya devam etmiş ve ressam olamayacağını düşünüp okulu yarım bırakmıştır. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümüne giren ve mezun olan Orhan Pamuk yüksek lisansa başlamış ancak sonrasında yarım bırakmıştır. Bu mesleğe dair tek eseri ise Kar romanı olmuştur. 1982’de Aylin Hanımla evlenen 1991’de ise kız babası olan Orhan Pamuk 2001’de de eşi ile yollarını ayırmıştır. Sonrasında birçok eserin sahibi olan ve her eserinde de büyük ilgi uyandıran Orhan Pamuk’un romanları kendisini ödülden ödüle taşımış ve onu değerli yazarlardan biri yapmıştır.

Güncelleme: 10/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın