En Sık Görülen Kas Rahatsızlıkları | Fisilti.NET
Sağlık

En Sık Görülen Kas Rahatsızlıkları

Kas rahatsızlığı birçok insanda yaygın oluşan hastalıkların başında gelmektedir. Kas hastalıkları genel olarak kas liflerinde güçsüzlük, sürekli ağrı ve kramp gibi belirtiler göze çarpmaktadır. Bunun yanı sıra kaslarda incelme de bir çeşit kas hastalığı olarak bilinmektedir. Kas sisteminde bozukluklar ve rahatsızlıklar hem kalıtsal kaynaklı hem de sonradan dış etkenler dolayısı ile oluşabilmektedir. Kas ağrılarından şikayetçi olanların mutlak suretle uzman bir hekime başvurması önerilmektedir.Kas Rahatsızlıklarının Belirtileri

Kas rahatsızlıkları tanı ve tedavisinde ilk adım olarak kan tetkikleri, elektromyografi ve kan biyopsisi gibi tetkikler yer almaktır. Kalıtsal kaynaklı da olabilen kas hastalıkları ne kadar kalıtsal olsa da belirtileri ileriki yaşlarda gözlemlenebilmektedir. Kas kaynaklı hastalıklarda sonradan oluşabilecek etkiler de bulunmaktadır. Bunlar genel olarak spor yapan kişilerde karşılaşılan problemler olmaktadır. Dış etkenlerden kaynaklı olan bu kas rahatsızlıkları etkili ve doğru tedavi ile giderilebilmektedir.

Kas Rahatsızlıklarının Belirtileri

Tıp dünyasında yaşanan gelişmeler, teknoloji ve araştırmaların artması ile birlikte daha lokal çözümler de üretilebilmektedir. Bu çözümler vakalara göre değişkenlikler de gösterebilmektedir. Ancak yine de tüm dünyada sıklıkla karşılaşılan kas rahatsızlıklarını sıralamak mümkündür. Bunlar; Kas Distrofileri, Kavşak Tipi Distrofiler, Miyotonik Distrofi, FSH bunlardan yalnızca birkaçı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kas rahatsızlığı vücutta bulunan kas sisteminin bütün bölgelerinde meydana gelebilmektedir. Kas rahatsızlığı sıradan bir insan vücudunda şiddetli ağrı, yokuş çıkamama, çabuk yorulma, yükseğe uzanma ve güçsüzlük gibi belirtiler gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra protein eksikliği de kas hastalıklarının oluşmasına ortam hazırlayabilecek unsuralar arasındadır. Kas hastalıkları erişkin insanlarda ve ergenlerde sıklıkla görülse de çocuklarda da görülme sıklığı bulunmaktadır.  Kas hastalıklarının tamamen sonlandırılabilmesi ve tedavi edilmesi günümüzde her zaman mümkün olmamaktadır. Ancak fizik tedavi, dengeli beslenme ve rehabilitasyon ile bireylerin yaşam kalitesi arttırılarak normal hayata devam etmeleri sağlanmaktadır. Başlıca tedavi yöntemleri ise egzersiz, solunum yolu tedavileri, hidroterapi ve Ortez uygulamaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunların yanı sıra dengeli beslenme ve bilinçli olarak spor yapmak da oldukça önem arz etmektedir. Hekimin belirleyeceği tedavi yönteminin ardından bireylerin rutin hayatlarında yaşam kalitelerini yükseltmek amaçlanmaktadır.

Güncelleme: 10/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın