Google Algoritması Çalışma Prensibi | Fisilti.NET
Teknoloji

Google Algoritması Çalışma Prensibi

İnternet ortamı ile ilgili olarak adı sıklıkla duyulan ancak ne kadar gerçek olduğu bilinmeyen özelliklerden biri de Google’ın kendine has aramalara yönelik çalıştırdığı algoritması olmaktadır. Dijital dünyanın hakkında en çok hikaye duyulan konularından biri olan bu durum özellikle SEO üzerine çalışma yapan kişiler tarafından dile getiriliyor. Pek çokları tarafından kullanıcıların gizliliğini ortadan kaldırabilme tehlikesini içinde barındıran bir durum olarak görülse de google algoritması temel bakımdan kullanıcıya özel olarak arama motorunu şekillendirmek olarak adlandırılabilir. Google tarafından geliştirilmiş olan bu sistem sayesinde kullanıcıların karşısına yaptıkları aramalar sonucunda daha önce arattıkları kelimeler sonrasında çıkan sayfalarla en uyumluları görüntüleniyor.Algoritma Karmaşık Bir Yapıya Sahip!

Algoritma kelimesinin kullanılması ile birlikte bir matematik formülü ya da uzun zincirli bir kod olduğu düşünülen google algoritması aslında Google’ın sadece kendi istediği zamanlarda ancak bir kısmını açıkladığı tek parça kod dizinleri olarak adlandırılmaktadır. Bu tek parçalı kod içerisinde farklı birimler tarafından yönetilmekte olan çok sayıda farklı bölümün bulunması algoritmanın en iyi şekilde çalışmasına da olanak sağlamaktadır. SEO çalışmaları ile Google algoritmasının üzerine etki edilip edilmediği ise bu teknik detaylardan ayrı olarak kullanıcıların ve site sahiplerinin en merak ettiği konulardan oluyor. Her bir matematiksel ifadenin rakamla ifade edildiği bu algoritma içinde SEO çalışmaları sonucunda çarpanların değerinin büyümesi sağlandığı için etki etmek de mümkün olabiliyor.

Algoritma Siteleri Nasıl Değerlendiriyor?

Google algoritması kullanıcılara sağladığı olumlu avantajlarının yanı sıra aynı zamanda web sitelerini de değerlendirerek bunların bir sıralamaya girmesinde etkili oluyor. Bu noktada google algoritması internet sitelerinin sahip olduğu çok fazla özelliğe bakarak bunların değerlendirmesini yapıyor. Burada web sitesinin teknik bakımdan altyapısının ne kadar güçlü olduğu, sitenin tasarım özelliklerinin ne denli gelişmiş olduğu, link üzerine yapılan çalışmaların ne kadar etkili olduğu, sitenin sosyal medya ve benzeri kanallarda ne kadar etkin olduğu gibi noktaların üzerinde durmaktadır. Kullanıcıların siteyle olan etkileşimlerine de önem veren bu algoritma kullanıcıların site kullanımlarını da değerlendirerek buradan bir fikir elde etmektedir.

Güncelleme: 11/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın