Boyun Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? | Fisilti.NET
Sağlık

Boyun Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Ense ve boyun bölgesinde sürekli yaşanan ve rahatsızlık veren ağrılar genelde halk tarafından fıtık olarak değerlendirilir. Ancak her ağrı fıtık olmadığı gibi bu ağrıların kaynakları da çok farklı olabilir. Öncelikle kas ya da sinir kaynaklı olarak ayrılan bu ağrıların fıtık olup olmadığını anlamak için ise bazı belirtiler değerlendirilebilir. Fıtık belirtileri kendilerini ensede ağrı, enseden kollara yayılan uyuşma ve ağrılar, hatta baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şekillerde gösterebilir. Bunun dışında kulak çınlaması, boyun hareketlerinde kısıtlılık ve kol ya da ellerde güç azalması da boyun fıtığı belirtisi olabilir. Bu durumların her biri ya da çoğu kişide bulunuyorsa, acil olarak doktora görünmek önemlidir.Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kişiye boyun fıtığı teşhisi konduktan sonra en kısa sürede tedaviye başlamak önem taşır. Fıtığın durumuna göre boyun fıtığı tedavisi de değişiklik göstermektedir. İlk olarak boyun kas ve sinirlerini rahatlatacak ve üstlerindeki yükü azaltacak basit egzersizler yararlı olabilir. Bunlara ek olarak özellikle geceleri çok artan ağrılar için doktor tavsiyeli ağrı kesici haplar ve kas gevşetici kremler de kasları rahatlatmaya yardımcı olacaktır. İlaçların ve basit egzersizlerin yeterli gelmediği noktada ise fizik tedavi seçeneği düşünülebilir. Ameliyata gelinecek olursa, uzmanlara göre en son akla getirilmesi gereken seçenek olan ameliyat, gerçekten ileri seviye ve tedavi edilemeyen fıtıklara uygulanmalıdır. Bunun dışındaki fıtıklar için her zaman egzersiz ya da fizik tedavi ile iyileşebilme ihtimali vardır.

Boyun Fıtığı Nasıl Geçer?

Boyun fıtığı nasıl geçer sorusunun net ve tek bir cevabı yoktur. Ancak elbette fıtığın en azından ilerlemesinin durması için birçok önlem alınabilir. Bunların en basitlerinden biri bilgisayar kullanırken ya da çalışırken oturuşa dikkat etmektir. Bu şekilde ileride oluşabilecek fıtık ihtimali de azaltılmış olur. Bunun yanında özellikle ağırlık kaldırma kaynaklı fıtıklarda, kaldırılan ağırlığa ve boyna bindirilen yüke dikkat etmek de çok faydalı olacaktır. Mümkünse hiç ağırlık kaldırmamak en iyisidir. Ayrıca tedavi sürecinde de çok önemlidir. Bunun gibi basit uygulamalar dışında daha ileri fıtıklar için doktor onay verdikten sonra ilaç tedavisi, fizik tedavi veya ameliyat da düşünülebilir.

Güncelleme: 12/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın