Spor Sakatlanmalarına Dikkat Edin | Fisilti.NET
Sağlık

Spor Sakatlanmalarına Dikkat Edin

Spor sakatlanması dikkatsiz spor yapma sonucu karşılaşılan problemlerdendir. Voleybol, futbol, basketbol gibi sporlarda sık sık dizde yaralanmalar oluşmaktadır. Menisküs ve çapraz bağ yırtıkları görülebilmektedir. Omuz kaslarındaki zorlanmalar ise zedelenmelere sebep olabilmektedir. Kas yırtılmaları gibi görülen daha birçok sakatlıklara dikkat etmek gerekiyor. Sakatlık yaşayan kişiye tıbbi müdahale yapmak gerekmektedir. Ancak hafif sakatlıklar dinlenerek geçebilmektedir.Spor Sakatlanması Önemli

Spor sakatlanmaları gerçekleştiğinde daha ciddi sorunlar oluşmadan gerekli tedaviler yapılmalıdır. Yaralanma oluştuğunda ilk olarak buz uygulaması yapmak gerekmektedir. Yaralı bölgeye baskı uygulamak ve şişmesini engellemek önemlidir. Daha sonra hastaneye başvurmak oldukça önemlidir. Kırık gibi sakatlanmalarda gerekli tedavilerin geç kalınmadan yapılması gerekiyor. Spor yaparken sakatlıkların yaşanmaması için dikkatli olmak ve doğru bir şekilde spor yapmak gerekiyor. Aksi halde kas, eklem, kemik ve dokularda çeşitli sakatlıklar oluşabilmektedir. Tedavi edilmeyen sakatlıklar kronikleşir ve tekrar eder. Sakatlık yaşadıysanız vücudunuzda kalıcı hasar oluşmaması için gerekli tedaviyi zamanında yaptırmalısınız.

Spor Yaparken Sakatlanma

Sporda sakatlanma yaşamamak için ısınma hareketlerine ve süresine gereken önemi vermelisiniz. Özellikle yüzme, koşma, futbol ve ağırlık gibi sporlardan önce gerekli ısınma yapılmalıdır. Ayrıca en az birer gün dinlenerek spor yapmak oldukça önemlidir. Vücut dinlenmediğinde kaslarda sorunlar oluşabilmektedir. Diz dönmesi, burkulma, kemik kırılması gibi daha birçok sakatlanmalar yanlış spor yapanların karşılaştığı durumlardır. Sakatlıkları tetikleyen faktörlere dikkat ederek bu sorunlardan korunmak mümkündür. Aşırı yüklenme sonucunda vücut dokuları zarar görebilir ve sakatlık ihtimali yükselebilir. Bu nedenle yüklenme miktarlarına dikkat etmelisiniz. Hatalı teknik ve egzersizler de sakatlıklara neden olabilmektedir. Yetersiz malzemelerle birlikte yapılan sporlar sakatlıklara neden olabilmektedir. Koruyucu başlıklar gibi ürünleri kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Kasların zayıflığı, yetersiz esneklik, boy farkı, eklemlerin kontrol edilememesi, fazla kilo gibi daha birçok problem sporda sakatlığa neden olabilmektedir. Sakatlıklar kızarıklık, şişlik, yüksek ateş gibi belirtiler vermektedir. İltihap önleyici ilaçlar, soğuk tedavisi, yukarı kaldırma ve dinlenme gibi gerekliliklere dikkat etmek gerekir. Fizyoterapiste danışarak gerekli tedaviyi olabilirsiniz. Uzman kişilerden yardım almak sporda sakatlanmalar konusunda oldukça önemlidir.

Güncelleme: 14/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın