Yapay Zeka Tehlikesini Hissettirmeye Başladı! | Fisilti.NET
Teknoloji

Yapay Zeka Tehlikesini Hissettirmeye Başladı!

Fütüristtik gelecek planlarından farklı olarak zaman içerisinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte yapay zekanın hangi noktalara varabileceği noktasındaki öngörüleri olumlu bir hal izleyen insanlık artık yapay zeka sahibi nesnelerin daha göz önünde durması ile birlikte tehlikesini de hissettirmeye başladı.Özellikle Boston Dynamics tarafından yapılan robot teknolojileri üzerine çalışmaların açık bir şekilde medya ile paylaşılması insanların robotlara karşı gelecekte mücadele edeceği yönündeki fikirleri haklı çıkartacak şekilde tehlikeyi ortaya koydu. Kimileri yapay zekanın kontrollü bir şekilde yönetildiği için herhangi bir soruna sebep olmayacağını düşünürken özellikle öğrenmeyi öğrenen yapay zekaların ortaya çıkması ile birlikte bu durumun bir tehlike arz edeceği herkes tarafından bilinen bir gerçeğe dönüşüyor.

yapay zeka

Yapay Zeka Nerede Kullanılıyor?

Yapay zeka adıyla çevremizde sıklıkla rastlamadığımız bir olgu olmasına rağmen yapay zekanın kendisi ve farklı türevlerini hali hazırda günlük hayatta pek çok yerde kullanıyoruz. Çağrı merkezlerinin aranmasında sesli komutlar ile yönlendirme yapılması, akıllı telefonların kullanımı sırasında otomatik cevap ve reddetme özelliklerinin kullanılabilmesi, internet sitelerin yapılan aramalara yönelik kullanıcıya özel önerilerin sunulabilmesi aslında yapay zekanın kullanıldığını gösteren deliller oluyor. Bunlara ek olarak Apple tarafından geliştirilmiş Siri, Google’ın asistanı ve Microsoft tarafından geliştirilmiş Cortana da tam bir yapay zeka özelliği taşıyor. Bu verilerden hareketle eğer bir yapay zeka tehdidi söz konusu olacaksa çoktan bu tehlikenin içine düştüğümüz söylenebilir.

Yapay Zeka Nasıl Tehlikeli Olabilir?

Yapay zekaların gelişmesinin ardından insanlığa karşı mücadele başlatması gibi distopik kurgulardan önce olaya daha bilimsel bir şekilde yaklaşıldığında da yapay zekanın tehlikeli olabilecek sonuçları bulunduğunu rahatlıkla görmek mümkün olmaktadır. Bu noktada yapay zeka avantajları ile değil kaybettirdikleri ile değerlendirilmelidir. Örneğin, çağrı merkezlerinin tamamen otomatik hale gelmesi ile birlikte artık bu alanlarda insan ihtiyacı ortadan kalkmış durumdadır. Bu durumun sürekli hale gelmesi ve daha geniş çaplı alanlara yayılması mümkün olursa büyük bir işsizlik sorunu ile karşılaşmak söz konusu olabilecektir. Bunlara ek olarak yapay zekanın analiz etme ve raporlama özelliklerinin son derece üstün niteliklere sahip olması da bu araçların kullanımını daha da yaygınlaştıracak.

Güncelleme: 15/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın