Egzama Nedir? | Fisilti.NET
Sağlık

Egzama Nedir?

Cildimiz, bedenimizin en hassas organı olarak görülmektedir. Tüm bedenimizi kaplayan cildimiz tüm dış etmenlere doğrudan maruz kalmaktadır. Yazın sıcaklara, kışın soğuklar, yağmurda ıslaklığa ve sıcak zamanlarda da kuruluğa katlanmak zorunda ve bunlara baş etmeye uğraşmaktadır. Bu dış etmenler sebebi ile insanlarda çok farklı cilt hastalıkları görülebilmektedir. Genelde dış etmenler dolayısıyla oluşmakta olan hastalıklardan birisi de egzamadır.Egzamanın diğer ismi dermatittir. Pek çok farklı nedenle ortaya çıkmakta olan egzama başta kaşıntı, kızarıklık ve şişme şeklinde kendisini göstermektedir. En yoğun olarak görülmekte olan egzama türü atopik dermatit olarak tanımlanmaktadır. Atopik kelime anlamı olarak farklılık demektir. Atopik dermatit ise ciltte oluşan farklılığı ifade etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

egzama belirtileriEgzama belirtileri hastalığın evrelerine ve türlerine göre farklılık göstermektedir. Akut dönem olarak tanımlanmakta olan egzama hastalığı döneminde minik su toplama şeklindeki kabartılar, kızarıklıklar, şişlikler ve bulantı görülebilmektedir. Özellikle bu dönemin en önemli belirtisi olarak hastaların şiddetli kaşıntıdan yakındıkları görülmektedir. İlerleyen döneminde oluşan kabarcık ve şişlikler kepeklenerek daha fazla kabuklanmaya başlamaktadır. Kronik dönem olarak tanımlanan dönemde ise deri iyice kalınlaşarak renk değiştirmektedir. Deride oluşan bu kalınlaşmanın sonucunda deride çatlaklar oluşmaktadır. Egzama ile ilgili başlıca belirtiler bunlar olmakla birlikte hastalıkta bulaşan mikroba ya da diğer etmenlere göre belirtiler görülebilmektedir. Egzama özellikle ilerleyen seviyelerde tehlike oluşturabilecek bir hastalıktır ve ihmal edilmemelidir.

Egzamanın Tedavileri

Egzama ile ilgili en çok merak edilen konu bulaşıcı olup olmadığıdır. En sık görülmekte olan egzama türleri bulaşıcı değildir. Egzama tamamen alerjik bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra egzamanın tedavi edilip edilmediği ve egzama tedavi yöntemleri neler olduğu merak konusudur. Egzamanın en temel tedavi yöntemi şişlikleri kaşımamaktır. Kaşıma ve yara oluşması hastalığın sürekli yayılmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra egzama ile ilgili önemli olan egzamaya neden olan alerjik nedenlerin tespit edilmesidir. Bu durumun tespit edilmesi sonrasında uygun ilaç tedavisi ile hastalığın iyileştirilmesi mümkün olabilecektir. Ayrıca egzama tedavisinde cildin kuruluğunun engellenmesi amacı ile özel krem ve şampuanlar kullanılabilmektedir.

Güncelleme: 18/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın