Hegel Hakkında Neler Biliyorsunuz? | Fisilti.NET
Biyografi

Hegel Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Felsefeyle ilgilenen birçok kişi zamanında Hegel kimdir konulu bir araştırma yapmıştır. Alman kökenli bu filozof 18. ve 19. yüzyılda yaşamıştır. Tam adı Georg Wilhelm Friedrich Hegel’dir. Kendisi felsefede tarih konusuna önem veren ilk isimlerdendir. Geçmişe olan bağlantı ve yapılar pek çok şeyi aydınlatmayı sağlayacaktır.Felsefe dışında mantık, estetik, din, siyaset, bilgi felsefesi (epistemoloji) gibi konularla da ilgilenmiştir. İlahiyat alanında eğitim almış ve felsefe öğretmenliği yapmıştır. Kant ve onun fikirleri doğrultusunda gitmiş ve düşünceleri daha da geliştirmiştir. Siyasal alanda özellikle efendi-köle diyalektiğiyle ilgili kuramlar geliştirmiştir. Ne yazık ki 19. yüzyılda etkin olan bir kolera salgını ona da vurmuştur. Talihsiz şekilde hayatını kaybetmiştir.

Hegel ve Mutlak İdealizm

alman filozof hegelHegel biyografisi okuduğunuzda mutlak idealizme denk gelmiş olmalısınız. Hegel’e göre bilincimiz özgür değildir. Bilinci etki altına alan ve müdahale eden pek çok etken vardır. Bilincin özgürleşmesi sürecini ise Tinin Fenomenolojisi eserinde anlatmıştır. Bilince yolla varılır ve bu yol efendi-köle diyalektiğinden geçmektedir. Diyalektikte ikisi sürekli bir mücadele halindedir ve sonunda köle efendiye hizmet eder. Aynı zamanda bu sayede kölelikten kurtulacaktır. Çünkü çalışmaları sayesinde değişimlere vesile olacak ve kendini köle sıfatından kurtaracaktır. Bu sayede bilinç akla ulaşmış olur. Artık dünyaya gerçek bilgisiyle yaklaşabilir. Toplumsal bilinç, tin, tarihsel bir gelişim sonucu ortaya çıkar ve bu diyalektiğin zaman içerisinde dışa vurum şeklidir. Tin sayesinde mutlak bilgiye ulaşılır.

Hegel’den Günümüze Kalanlar

Birçok konuyla ilgilenmiş ve her alanda eser ve düşünceler sunmuş Hegel felsefesi bir hayli geniştir. Alman tarihi açısından büyük öneme sahip bu isim 5 eseriyle dikkat çekiyor. Bunlar: Tinin Görüngübilimi, Mantık Bilimi, Felsefi Bilimler Ansiklopedisi, Philosophie des Rechts ve Tarih Felsefesi Üzerine Dersler’dir. Özellikle yazdığı ansiklopediyle büyük bir iddia ortaya atmıştır. Bu ansiklopedinin tüm felsefeleri kapsayan bir dairelerin dairesi olduğu düşüncesi ile eseri kaleme almıştır. Özellikle bu kitap ve Tarih Felsefesi Üzerine Dersler eseri hala dünyanın çeşitli yerlerinde felsefe eğitimi alan öğrenciler tarafından incelenmekte ve okutulmaktadır.

Güncelleme: 18/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın