Alman Filozof Immanuel Kant Kimdir? | Fisilti.NET
Biyografi

Alman Filozof Immanuel Kant Kimdir?

Immanuel Kant kimdir? Immanuel Kant, 1724 yılında dünyaya gelen ve 1804 yılında 80 yaşında yaşamını kaybeden ünlü bir Alman filozoftur. Doğu Prusya’nın Königsberg kasabasında doğmuş ve tüm yaşamını burada sürdürmüştür. Alman felsefesinin kurucularından ve başlıca isimlerinden biri olan Immanuel Kant; çalışmalarıyla, yalnızca kendi dönemini değil sonraki dönemleri de etkilemiş ve aydınlatmıştır. Bilgi kuramını ortaya süren kişi Immanuel Kant’tır. Bilimin objektif ve nesnel olduğunu savunan Kant, ilk amaç olarak bilimi temellendirmeyi benimsemiştir. Immanuel Kant, daima din ve ahlakın rasyonelliğini savunmuştur. Immanuel Kant’ın en fazla etkilendiği isim David Hume olmuştur. Immanuel Kant, felsefe alanındaki eğitimini alırken Leibnitz ve Christian Wolff’un etkisi altında kalmıştır.

Ünlü Filozof Immanuel Kant BiyografisiImmanuel Kant biyografisi; Babası İskoç kökenli olan Immanuel Kant, 8 çocuğa sahip olan bir ailenin 4. çocuğudur. Asıl adı Emanuel Kandt’dır. Immanuel Kant Latinceyi de bilmektedir. Ünlü Alman filozof Immanuel Kant, fizik matematik ve felsefe disiplinlerinde eğitim almış ve kendini geliştirmiştir. Immanuel Kant, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kant, öğrenimini sürdürdüğü esnada babasını kaybetmiştir. Öğrenimi sürdürürken bir yandan da özel öğretmenlik yaparak geçimini sağlamıştır. Collegium Fridericianum Lisesi mezunu olan Immanual Kant, Königsberg Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Immanuel Kant doktorasını tamamladıktan sonra Königsberg Üniversitesi’nde ders vermeye başlamıştır. 1755 yılında doçent olan Kant, 1770 yılında ise profesörlük unvanını almıştır. 1781 yılında “Saf Mantığın Tenkidi” adlı ilk felsefi eserini veren Immanuel Kant, bu eserinin dışında daha birçok eser vermiştir.

Immanuel Kant Biyografisi ve Bazı Sözleri

Immanuel Kant biyografisi; Immanuel Kant, Newton fiziğini ve evren hakkındaki görüşlerini incelemiştir. Immanuel Kant, Königsberg Üniversitesi’nde mantık ve metafizik ordinaryüsü unvanını almaya hak kazanmıştır. Ünlü Alman Filozof Immanuel Kant’a ait bazı sözler;

Bilgi, deneyle başlar ama deneyden doğmaz.

Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.

Bir kişiden ümit ve uykuyu alın; dünyanın en bahtsız ve en perişan insanı haline gelir.

Bizler sırlarla dolu bir evrende bir rüyanın rüyasını görmekteyiz.

İnsanlar ışığı görmez, ışıkla görür.

Selahaddin Eyyubi hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 22/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın