Farklı Vücut Bölgelerinde Akut Hastalığı | Fisilti.NET
Sağlık

Farklı Vücut Bölgelerinde Akut Hastalığı

Kelime anlamı ile hızlı başlayan ve kısa süren rahatsızlıkları ifade eden akut kelimesi, insan vücudunda gerçekleşebilecek birçok rahatsızlık ile birlikte kullanılabilen bir terimdir. Tek başına bir rahatsızlık olarak belirtilemeyen akut hastalığı birçok rahatsızlık ile birlikte birleşim gösterir. Bu nedenle bu hastalık beklenmedik bir anda oluşan rahatsızlıklara verilebilecek bir tanımdır. Genellikle mikrobik durumlardan dolayı oluşabilecek rahatsızlıklar da kullanılan bu tanım; damar, kalp, yanık, böbrek ve mide gibi farklı bölgelerde görülen rahatsızlıklarla ilgili olarak akut romatizmal rahatsızlıklar, akut bronşit, akut ishal, akut solunum yetmezliği, akut sinüzit ve akut enfeksiyon gibi birçok türde olabilir.


Vücutta Görülen Akut Belirtileri Nelerdir?

Vücudun birçok bölgesinde karşılaşılabilen akut rahatsızlıklar kimi zaman çok hızlı bir şekilde görülebilirken kimi zaman da kısa süreli olarak gerçekleşebilir. Bu rahatsızlıkların oluştukları bölgeye göre etkileri de farklı şekillerde kendini göstermektedir. Bu etkiler arasında hastalığın geliştiği bölgeye bağlı olarak ateş yükselmesi, halsizlik, öksürük, mide bulantısı, yorgunluk, sürekli uyku istemi, ağrılar ve tutulmalar gibi akut belirtileri görülmektedir. Örnek olarak akut romatizmal bir hastalık insanlarda solunum sıkıntıları ve bademcik iltihapları gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Farklı bir durum olarak mide ve bağırsaklarda yaşanan akut rahatsızlıklarına göre ishal, bulantı ve mide yanması gibi belirtiler ile karşılaşılması mümkündür. Bu belirtiler genel olarak enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarda karşılaşılan belirtilerdir.

Farklı Hastalıklarda Uygulanan Akut Tedavi Yöntemleri

Genel olarak vücutta görülen akut rahatsızlıklarla ilgili alternatif tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Vücutta görülebilecek akut ishal rahatsızlığında hastalık çoğu zaman kısa bir süre sonra kendiliğinden düzelebileceği gibi tedavi amacıyla daha fazla su içilmesi ve sıvı gıdalarla beslenmesi gibi yöntemler kullanılabilir. Genel olarak da akut tedavi yöntemleri uygulanmasıyla hastalıkların etkileri hızlı bir şekilde giderilerek hastaların daha iyi hissetmesi sağlanır. Genel kapsamda tedavi süreleri bir veya iki ay arasında değişebilir. Yaklaşık olarak 1 aylık süre sonucunda hastalık belirtilerinin ortadan kalktığı görülür. Tedavilerin uygulanmasında net etkiler 6 hafta sonra civarında görülmeye başlanırken en önemli nokta da sabır gösterilerek tedavinin sürdürülmesidir.

Siroz rahatsızlığı hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 22/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın