Türk Edebiyatının En Çok Üreten Yazarı Peyami Safa | Fisilti.NET
Biyografi

Türk Edebiyatının En Çok Üreten Yazarı Peyami Safa

1899 yılında İstanbul’da doğan Peyami Safa büyük Serveti Fünun şairi İsmail Safa’nın oğludur. Edebiyatçı bir ailede dünyaya gelmesine rağmen çok küçük yaşlarda babasını kaybeden Peyami Safa kendisini yetiştirerek edebiyatımızın unutulmaz şahsiyetlerinden birisi olur. Babasının vefatından sonra hem çalışmak hem de okumak durumda kalan Peyami Safa bir taraftan da çok ciddi rahatsızlıklarla mücadele etmekteydi. Henüz ilkokul yıllarında iken kolundan sakatlanan Peyami Safa oldukça uzun bir süre bu rahatsızlıkla mücadele etmek durumunda kalır. Hatta yaşadığı bu sıkıntılı anları Dokuzuncu Hariciye Koğuşu isimli kitabında romanlaştırır. Otobiyografik bir roman olan kitapta ismi verilmeyen hasta çocuk Peyami Safa’nın kendisidir.

Peyami Safa ve Fikir Dünyası
Çok büyük zorluklarla kendisini yetiştiren Peyami Safa’nın hayatı ciddi bir mücadele sahasıdır. Çünkü Peyami Safa’nın dünyaya geldiği yıllar bir cihan devleti olan Osmanlı’nın çöküp büyük savaşların yapılarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk yıllardır. Dolayısıyla toplumda birçok fikir ayrılığı ve fikir çarpışması meydana gelmektedir. İşte böyle kritik bir dönemde milliyetçi muhafazakâr çizgiyi koruyan yeni kurulan cumhuriyetin dinamiklerine sahip çıkan Peyami Safa sadece edebiyat ve romancılık noktasına değil gazetecilik ve fikir adamlığı noktasında da günümüze kadar ulaşmış değerli bir edebiyatçıdır. Bu süreçte Yirminci Asır, Kültür Haftası, Türk düşüncesi gibi dergilerde yüzlerce yazı kaleme alan Peyami Safa edebiyatımızın Ahmet Mithat ile birlikte en çok eser veren şahsiyetidir.

Peyami Safa ve Eserleri

Hakkında birçok eser kaleme alınan Peyami Safa’nın biyografisi yüzlerce eserle doludur. Kaleme aldığı eserler sanattan tarihe romandan hikâyeye mimariden tıbba kadar birçok sahada yazılmıştır. Tıpla ilgili yazılarında bir doktor kadar malumata sahip olan Peyami Safa sürekli olarak okuyan ve üreten çalışkan bir simadır. Dokuzuncu Hariciye koğuşundan sonra Bir Tereddütün Romanı, Fatih Harbiye gibi yaşanan dönemin fotoğrafını çeken kaliteli eserleri vardır. Ayrıca Biz İnsanlar, Sözde Kızlar ve Yalnızız adlı eserleri de edebiyat tarihimize büyük harflerle yazılmıştır. Edebi olmayan eserlerinde annesinin adını Server Bedi ismini kullanan Peyami Safa 15 Haziran 1961 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Immanuel Kant kimdir?

Güncelleme: 24/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın