Bir Halk Ozanı Nazım Hikmet | Fisilti.NET
Biyografi

Bir Halk Ozanı Nazım Hikmet

Selanik’te 1902 yılında dünyaya gelen Nazım Hikmet günümüzde çağları ve ülke sınırlarını aşan bir şair olarak tüm dünyada anılmaktadır. Tam bir halk ozanı olan Nazım Hikmet aslında bir Bahriyelidir. Heybeliada Bahriye Mektebi’nde okuyarak subay olarak askere başlar, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’nun çeşitli yerlerinde de bulunan Hikmet Bolu’da öğretmenlik yapar. Daha sonra Rusya’ya giderek Sosyoloji ve ekonomi alanında eğitim alır.Dönüşünde 31 ve 36 yılları arasında çok farklı gazetelerde ve yayınevlerinde çalışır. 1938 yılında komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle askeriyeden uzaklaştırılır ve tutuklanır. 2 yılı aşkın süre tutuklu kalan Nazım Hikmet bugünleri harika şiirlerle dile getirir.

Nazım Hikmet ve Edebi Kişiliği

Nazım Hikmet’in hapishane yılları onun hem psikolojik hem de edebi kişiliği bakımından oldukça etkili dönemleridir. 1950’de çıkan bir af ile hapishaneden kurtulan Nazım Hikmet Türkiye’yi terk ederek Rusya yerleşir. Nazım Hikmet’in hayatı çeşitli siyasi çalkantıların hep merkezinde bulunur. Nazım Hikmet 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkartılır ve böylece Nazım Hikmet için Sofya ve Varşova’ya gider ve Moskova yılları başlar. Buralarda boş durmayarak sürekli olarak şiirler romanlar tiyatrolar ve edebi ürünler kaleme alan Nazım Hikmet 1963 yılında Moskova’da vefat eder. Nazım Hikmet’in edebi kişiliğinin merkezinde hayranı olduğu komünizm rejimi yer almaktadır. zaten bu sebeple de Rusya’da ortaya çıkmış olan fütürizm akımından etkilenmiştir. Şair Mayakovski’nin etkisiyle fütürist şiirler yazan Nazım Hikmet aynı zamanda Anadolu’nun hançeresine de sahiptir. Bu sebeple çok sade ve güzel bir Türkçe ile çeşitli şiirler kaleme alır. Sürekli olarak memleket sevgisinden ve hasretinden bahseden Nazım Hikmet Memleketimden İnsan Manzaraları adlı eseri ile ölümsüzleşmiştir.

Nazım Hikmet ve Ölümsüz Eserleri

Şair Nazım Hikmet güneşi içenlerin türküsü ve Kurtuluş Savaşı Destanı ile geniş halk kitleleri tarafından çok sevilir. Şiirlerinin bazılarında romantik bir duygusallık takılan Şair bazı şiirlerinde ise konaklamalara mahsus olan bir kahramanlık edasıyla kitlelere seslenir. Sürekli olarak hitap eden konumunda bulunan Nazım Hikmet’in biyografisi bir mücadelenin ve pes etmemenin şiiri gibidir.

Peyami Safa hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 26/08/17

Benzer Konular

Comments (1)

Bir Cevap Yazın