Kemik Erimesi (Osteoporoz) Hastalığı | Fisilti.NET
Sağlık

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Hastalığı

Kemik erimesi yani tıp literatüründeki adı ile osteoporoz; kadınlarda erkeklerden daha sık görülen bir kemik hastalığıdır. Kemik erimesi, kemik yapısı ve dokusunun dayanıklılığının azalmasıyla nükseden bir iskelet yapısı rahatsızlığıdır.Kemik dokusundaki minerallerin azalması ile kemikler kırılgan bir yapıya ulaşır. Bu kırılgan ve zayıf kemik yapısı kemik erimesi hastalığı olarak kendini kişide hissettirmektedir. Kemik yapısının en güçlü ve dayanıklı olduğu yaş uzmanlar tarafından 30 olarak söylenmektedir. 40’lı yaşlarda kemik kütlesinde azalma durumu başlamaktadır. 45-50 yaşlardan sonra ise insanların kemik erimesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmaları diğer yaş aralıklarına göre daha fazladır. Kişiler yaşlandıkça kemik kaybı da artış gösterdiği için kemik erimesi rahatsızlığı riski de artmaktadır. Daha kırılgan yapıya sahip olan ve yaş itibariyle zamanla artan kemik kaybı, kemik erimesi rahatsızlığına yol açmaktadır. Kemik kaybı en sık; el ve bel bileklerinde, kalça bölgesinde görülmektedir. Kadınlarda menopoz döneminden sonra kemik kaybı artmakta ve kemik erimesi rahatsızlığı riski de çoğalmaktadır.

(Osteoporoz) Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi belirtileri arasında ilk sırada sırt ağrısının olduğu söylenebilir. Kemik kırılmaları ve güçsüzleşmesi sonucunda vücut kendi ağırlığı taşıyamaz duruma gelebilir. Bel ve boyun bölgelerindeki ağrılar da kemik erimesi rahatsızlığında sık görülen belirtilerdendir. Kemik erimesi hastalığı ile vücut normalde bulunması gereken dikliği kaybedebilir ve bu rahatsızlık vücudun eğik durmasına yani kamburluğa sebep olabilir. Kemik erimesi, boy kısalmasına da sebep olabilmektedir. Kemik kırıkları ve iskelet yapısının bozulması sebeplerinden dolayı vücut şekli de bozulabilmektedir. Kemik erimesi hastalığı, kişide hareket kısıtlanmasına sebep olmaktadır. Kemik erimesi hastalığı ilerlediği dönemlerde, kemik ağrıları da hissedilmektedir. Kalça kemikleri, el bilekleri ve omurga kemiklerinde kırıklar da görülmektedir.

(Osteoporoz) Kemik Erimesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kemik erimesi tedavi yöntemleri arasında birçok önlem ve doğal tedavi şekilleri bulunmaktadır. Kemik erimesi hastalığına ilaç yöntemiyle kesin çözüme ulaşılamadığı söylenmektedir. Fakat kesin çözüm imkânı olmasa bile hastalığın ilerlemesine engel olunabilmektedir. Devamlı ilerleme gösteren bir hastalık olan kemik erimesi için kesinlikle önlem alınmalıdır. Kemik erimesi hastalığına önlem alabilmek için vücudunuza çok miktarda kalsiyum takviyesi yapmanız gerekmektedir. Kemik erimesine önlem alabilmek için sigara ve alkol tüketimi yapmamak ve yapılıyorsa da derhal tüketimi sonlandırmak gerekmektedir. Çeşitli egzersiz ve sporlar ile kemik erimesine önlem alabilirsiniz. Kemik erimesi için beslenme düzenine ve şekline de dikkat etmek oldukça önemlidir. D vitamini takviyesi yapılmalı ve düşmelere karşı dikkat edilerek vücut sağlığı korunmalıdır.

Mide kanseri hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 26/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın