Giyilebilir Teknolojide Türk Damgası! | Fisilti.NET
Teknoloji

Giyilebilir Teknolojide Türk Damgası!

Dünyada teknolojinin yol aldığı noktaya bakıldığında özellikle giyilebilir teknoloji alanının son birkaç yıldır üzerine yoğun şekilde çalışılan bir alan olduğu rahatlıkla görülebiliyor.Dünyadaki tüm teknolojik gelişmeler insanların rahatlıkla kullanabileceği giyilebilir teknolojiden ilham alınarak üretilmiş olan ürünleri ortaya çıkarmaya çalışırken aynı şekilde moda trendleri de tasarımlarına teknolojiyi dahil etmeye başladı. Daha önce de çıkardıkları ürünlerle giyilebilir teknolojide adından söz ettirmeyi başaran iki Türk kadını, Ezra ve Tuba Çetin giyilebilir teknoloji ürünleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. İkili son olarak dünyada büyük yankı uyandıran ve daha çok gelin adaylarının en mutlu günlerinde giymelerini hedefleyecek bir ürün ortaya çıkardı.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımı Sağlık Alanında Yenilik Getirdi!
Yurtiçi ve yurtdışı pek çok firmaya danışmanlık hizmeti verdikten sonra kendilerine ait ezra+tuba isimli markayı kurmuş olan ikili son olarak kelebek elbise adı verilen bir elbise ortaya çıkardı. Holter adı verilen teknolojik aleti içinde barındırmakta olan bu elbise sayesinde kişilerin vücut tepkileri ölçülerek elbisede değişiklikler meydana gelmesi sağlanabiliyor. Elbiseye adını veren kelebeğin hikayesi ise elbisenin üst kısmındaki kelebeklerden geliyor. Düğün zamanında gelinin en çok heyecanlandığı zamanlarda gelinlik olarak tasarlanmış bu elbise gelinin reaksiyonlarını algılayarak tepki verebiliyor. Bu tepki de gelinliğin üst kısmında yer alan kelebeklerin havalanarak uçması oluyor.

İkili Çalışmalarına Devam Edecek!

Ürettikleri gelinlik modelinin birkaç sene içinde çok daha karşılanabilir ücretlere ulaşması adına geliştirilmesi için çalışan iki aynı zamanda yeni projelere de devam ediyorlar. Elbisede kullanmış oldukları sistemi bir de tişörte aktarmak isteyen bu iki Türk tasarımcının yeni hedefi ise kalp krizini haber veren tişört ortaya çıkarmak. Bu projenin rahatlıkla kullanılabilir olması ve kalp krizi risklerini ortaya koyması ile ilgili kesin verileri sunabilmesi üzerinde çalışan ikilinin yakın bir zaman içinde bu projesini de tamamlaması bekleniyor. İkilinin üzerinde çalışmakta olduğu son proje ise toprağa gömülmesi halinde içinde bulunan tohumlar sayesinde bitkiye dönüşebilen kıyafetler olacak. İkili bu projenin çıkış noktasının dünyada kumaş atıklarının değerlendirilmesi fikri olduğunu belirtti.

Nikon Fotoğraf makinesi için tıklayınız.

Güncelleme: 27/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın