Bir Dava Adamı Osman Yüksel Serdengeçti | Fisilti.NET
Biyografi

Bir Dava Adamı Osman Yüksel Serdengeçti

1917 yılında dünyaya gözlerini açan Osman Yüksel Serdengeçti oldukça eğitimli ve köklü bir ailenin torunu olarak dünyaya gelir. Ailesine birçok âlimin ve eğitmenin bulunduğu Osman Yüksel’in gerçek adı Osman Zeki Yüksel’dir.Ancak daha sonra Necip Fazıl’a birlikte milliyetçi muhafazakâr davaya Gönül verdiği için Serdengeçti soyadını alacaktır. Antalya’da ortaokul eğitimini alan Serdengeçti lise eğitimini de Ankara’da tamamlar. 1944 yılında tüm ülkede meydana gelen karışıklıklardan o da nasibini alır ve üniversite eğitimini tamamlayamaz. Bunun üzerine kendisini bir anda milliyetçi muhafazakâr davanın içerisinde bulan Osman Yüksel Necip Fazıl ile beraber sürekli olarak hapishanelere düşünüp davası için mücadele edecektir.

Osman Yüksel Serdengeçti’nin Edebi Kişiliği

Osman Yüksel Serdengeçti’nin edebi kişiliğinde mizah oldukça önemli bir yere sahiptir. Birçok eserinde milliyetçi davayı oldukça yüksek bir perdeden savunan yazar mizaha daha da geniş yer verir. Yazarın çıkartmış olduğu Serdengeçti adlı dergi tam 33 sayıya ulaşır ve edebiyat tarihinde iz bırakır. Daha sonra ise Bağrı Yanık isimli bir İronik dergi çıkartır. Sürekli olarak kendisini bir davanın içinde bulan Osman Yüksel Serdengeçti’nin hayatı mücadele ve aksiyonla doludur. Bir dönem Antalya milletvekilliği de yapan Serdengeçti fikirleri ile uyuşmayan Politikalar sebebiyle istifa eder ve vekillikten ayrılır. Sürekli olarak üreten ve farklı kitaplar çıkartan Osman Yüksel oldukça da iyi bir hatiptir.

Osman Yüksel Serdengeçti ve Eserleri
Sürekli olarak onu mücadele meydanında görmeye alışkın olmamıza rağmen oldukça da üretken bir edebiyatçıdır Osman Yüksel Serdengeçti. Birçok eserle milliyetçi muhafazakâr kesimin gönlünde taht kuran Osman Yüksel Serdengeçti’nin biyografisi bu eserler olmadan eksik kalacaktır. Mabetsiz Şehir ve Bu Millet Neden Ağlar isimli eserleri gerek edebiyat tarihimizde gerekse yakınçağ tarihimizde mutlaka okunması gereken ürünlerdir. Ayrıca bir dava adamı kimliğiyle kaleme aldığı Bir Nesli Nasıl Mahvettiler adlı kitap da çok satanlar arasında her zaman bulunmuştur. Tüm bu eserleri ile özellikle genç milliyetçi muhafazakâr kitlenin gönlünde taht kuran Osman Yüksel Serdengeçti 1983 yılında vefat eder.

Nazım Hikmet için tıklayınız.

Güncelleme: 28/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın