Panik Atak Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar? | Fisilti.NET
Sağlık

Panik Atak Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Panik atak bilindiği üzere en yaygın psikolojik hastalıklardan bir tanesidir ve bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir.Genel olarak birtakım ataklar, endişe, kaygı yahut korku gibi de etkiler ortaya çıkaran bir rahatsızlık olduğu söylenebilir. Anlık durumlarda, plansız endişe hallerinde veya ölüm korkusu, kan korkusu gibi korkular ataklara sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda birey çok kötü olacağını, bayılıp düşeceğini, kalp krizi gibi ciddi tehlikeler yaşayacağını düşünür. Ataklar genel olarak ortalama yarım saat sürmektedir. Atak sonrası birey, yorgun, uykusuz ve bitkin hissedebilir.

Panik Atağın Bilinen Belirtileri

Peki hangi durumlarda ortaya çıkmaktadır? Bu rahatsızlık genel olarak nedensizdir. Ancak araştırmalarda öne çıkan birtakım ortak faktörler beyindeki kimyasal olan maddelerin işlevlerini yitirmesi ya da beynin yan kısmının işlevsiz hale gelmesini göstermektedir. Yaygın olarak tek başına görülse de bir hastalıkla birlikte de görülebilir. Bunun yanı sıra panik atağın farklı somut nedenleri de bilinmektedir. Bunlar birtakım durumlar ve hastalıklardır. Sıralamak gerekirse; Epilepsi, Vitamin eksikliği, dengesiz beslenmek, Tiroid ile ilgili problemler, Kansızlık, Depresyon şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunların dışında uyarıcı madde kullanımı da panik atağın en önemli sebeplerinden bir tanesidir.Panik atak belirtileri oldukça fazladır. Bunlar arasında kalp çarpıntısı, hızlı kalp atışı, aşırı terleme, üşüme, nefes almakta güçlük çekmek, baş dönmesi, bayılma hissi, halüsinasyon görme, titreme ve uyuşma gibi genel olarak dışarıdan da algılanabilen etkiler oluşturmaktadır. Bu problemlerden en az 4-5 tanesi ile karşı karşıya kalan bireyler olası panik atağa karşı mutlak suretle bir uzmandan yardım almalıdır.

Panik Atak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Panik atakla ilgili krizi geçiren bir hasta öncelikli olarak ayaktaysa, bir yere oturmalı yahut uzanmalıdır. Hastanın sakinleştirilmesi ve telkin edilmesi gerekebilir. Bu durumlarda soğukkanlı bir tutum izleyerek bireyi birkaç dakika sonra sakinleştirebilirsiniz. Bir müddet sigara ve alkolden de uzak durarak olası kalp krizi ve nefes alamama ve bayılma risklerini de en aza indirmiş olursunuz. Bunun yanı sıra nefes alıp verme konusunda düzensizlikler yaşanıyorsa, doğru nefes alma yahut bir torbaya nefes alıp verme gibi pratik işlemler de uygulanabilir.

Panik atak tedavi yöntemleri ile birçok yoldan tedaviler olumlu sonuç verebilmektedir. Genel olarak bağımlılık yapan maddeleri kullanan kişilerde görülmektedir. Takıntılı ve mükemmeliyetçi bir yapıya sahip kişilerde de panik atağa yakalanma riski nispeten fazladır.

Kemik erimesi hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 28/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın