Kısırlık (İnfertilite) Kavramı ve Kısırlık Teşhisi | Fisilti.NET
Sağlık

Kısırlık (İnfertilite) Kavramı ve Kısırlık Teşhisi

Kısırlık genel tabiriyle kadınlarda hiç gebeliğin oluşmaması ya da daha önceden gebelik oluşmasına karşın başka bir gebeliğin oluşmaması durumudur. Çocuk sahibi olmak isteyip de bir türlü olamayan çiftlerin ilk aklına gelen genel olarak kısırlık sorunudur.Ancak kısırlık teşhisi açısından çiftlerin çok acele etmemesi gerekmektedir. Zira yaşlar 25 civarı olan ya da daha genç olan çiftlerde kısırlık teşhisi için çok aceleci davranılmaması gerekmektedir. 30 yaş üstü çiftlerde ise 6 ya da 12 ay süresince gebeliğin oluşmaması, kısırlık teşhisi açısından gerekli tetiklerin yapılmasını gerektirmektedir. Kadınların doğurganlık özelliğinin en etkin olduğu yaş dönemleri 25’li yaşlardır. 35 yaşlarından sonra ise kadınların doğurganlık özelliğinde belirgin bir şekilde azalmalar görülmektedir.

Kısırlık Belirtileri ve Kısırlık Nedenleri

Evli çiftlerin periyodik olarak 3 aylık dönemler halinde gebelik şans ortalaması yüzde 57 civarındadır. Bu ortalama şayet 6 aylık bir süreyle ilgili bir süreci yansıtıyorsa yüzde 72 civarındadır. Son olarak ilk ili sene sonrasında yüzde 93 oranında gebelik durumunun oluşması şansı vardır. Çiftlerde kısırlık belirtileri olarak; özellikle 30 yaşın üstünde çocuk isteyip de bir türlü gebelik durumunun oluşması gösterilebilir. Çiftlerin kısırlık rahatsızlıklarını yaşamanın çeşitli nedenleri vardır. Bu noktada erkek adaylarda kısırlık nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Sürekli oturarak çalışmak
  • Aşırı sıcakta çalışmak ya da aşırı sıcak ortamlarda bulunmak
  • Kimyasal maddelere maruz kalmak
  • Aşırı sigara ve alkol tüketimi
Çiftlerde kısırlık durumunun oluşmasında her iki çiftinde eşit derecede sorumluluk payı vardır. Bundan dolayı kısırlık durumunun oluşmasının hemen ardından sadece cinsiyete bağlı olarak bir yorumda bulunmak hatalı bir yaklaşımdır.

En Güncel Kısırlık Tedavisi Yöntemleri

Kısırlık tedavisi hakkında son dönemlerde oldukça fazla yöntem gündeme gelmiş durumdadır. Bu bağlamda önceki zamanlara göre kısırlık tedavisinden oldukça fazla yol alınmıştır. Günümüz itibariyle kısırlık tedavisinde en bilinen ve en çok uygulanan yöntem tüp bebek yöntemidir. Kısırlık tedavisi için çiftlerin çok sabırlı olmaları gerekmektedir. Bu noktada kısırlık tedavi yöntemlerinin protokolleri en azından 6 ay süresince uygulanmalıdır. 6 aylık protokol sürelerine bağlı kalan çiftlerin kısırlık tedavisi konusunda önemli kazanımlar elde ettikleri bilinmektedir.

Panik atak rahatsızlığı hakkında bilgiler için tıklayınız.

Güncelleme: 30/08/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın