Küba Devrimi ve Che Guevara | Fisilti.NET
Biyografi

Küba Devrimi ve Che Guevara

İsmini ileride Küba Devrimi’ne yazdırıp tüm dünyanın gündemine düşecek olan Che Guevara 1928 yılında dünyaya gelir. Aslen Arjantinli olan Che Guevara Tıp eğitimi alır.Tıp eğitimi aldığı yıllara kadar İrlandalı İspanyol karışımı bir aileden gelen Che Guevara daha 3 yaşındayken Buenos Aires’e yerleşir ancak sürekli olarak astım nöbetleri yaşayan Che, burada istediği tedaviye ulaşamayınca ailesi tarafından Cordoba’ya gönderilir. Ailesi vaktinde çok zengin iken İspanya’daki savaş sebebiyle giderek fakirleşir ve ekonomik sıkıntılar yaşar. Bu yaşanan olayların Che’nin fikir dünyasında büyük yankıları olacaktır. Bu yıllarda Marksist politikalara da kendisini kaptıran Che Guevara bu politikaların da etkisiyle fakirliği temelli olarak ortadan kaldırmak için daha o yıllarda ciddi anlamda planları yapmaya başlar. Bunun neticesinde çeşitli fikir kuramları ile ortaya çıkar ve mücadele eder.

Che Guevara ve Mücadelesi

Artık tamamen devrimci yapıya bürünen Che Guevara’nın hayatı baştan sona mücadelelerle geçer. Üniversitenin son sınıfta Ernesto Che Guevara  bir arkadaşı ile beraber tüm Latin Amerika’yı içine alan bir motosiklet turuna çıkar. Bu tur onun hayatındaki devrimci kıvılcımın ateşleneceği an olur. Üniversiteyi başarılı bir şekilde bitiren Doktor Ernesto Che Guevara Venezuela’daki cüzzamlılarla çalışmak için izin ister. Bu sırada Peru’ya uğrar. Peru’da yaptığı bir araştırmada yayınladığı bir makale yüzünden cezaevine gönderilir.Hapisten çıkınca ekvatora uğrar ve burada tanıştığı Ricardo Roja adındaki bir avukat onun fikir dünyasında büyük tesiri uyandırır. Ardından Guatemala’ya giden Ernesto Che Guevara daha sonra 1959 yılındaki Fidel Castro askeri hareketinin de içinde bulunur. Yaşamış olduğu siyasi ve politik olayları birçok gazete ve dergide yayınlar. Daha sonra bu tecrübelerini kitap haline getirir. Diğer devrimciler gibi sadece kendi ülkesini sınırlarında kalmak istemeyen Che Guevara 1965 yılında Küba’yı terk eder. Başka ülkelerdeki devrimci hareketlere de katılarak tüm dünyada devrimci hareketin bayrak ismi olur ve 1967’de ölür.

Ernesto Che Guevara ve Eserleri

Ernesto Che Guevara’nın biyografisi, Savaş Anıları, Motosiklet Günlükleri, Bolivya Günlüğü adlı eserlerden mutlaka takip edilmesi gereken bir mücadele sahnesidir.

Osman Yüksel Serdengeçti için tıklayınız.

Güncelleme: 30/08/17

Benzer Konular

Comments (2)

Bir Cevap Yazın