Zor Tanımlanabilen Hastalık: MS | Fisilti.NET
Sağlık

Zor Tanımlanabilen Hastalık: MS

Özellikle yirmi ile kırk yaşları arasında daha çok erkeklerde görülen ve bağışıklık sistemindeki problemlerden dolayı beyin ve omurilikte plak ya da lezyon adı verilen hasarlı hücrelerin meydana gelmesi sonucu ortaya çıkan hastalık Multipl Skleroz yani kısaca MS adını almaktadır.
MS hastalığı vücutta yaptığı etkiler bakımından önceden tahmini mümkün olmayan ve etkilerinin kişiden kişiye değişiklik gösterdiği bir hastalıktır. Dolayısıyla tanımlaması zor yapılan ve beyin ve omurilikte bulunan hasarın vücutta meydana getirdiği etkiye göre hastalığın şiddeti ve tipinin kişiden kişiye değişebileceği bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri de farklı olmakta olup hastalık süreçlerinin benzer şekilde takip ettiği MS hastalarını bulabilmek çok zordur.  Genellikle MS hastalarında beyin ya da omurilik tarafından kontrol edilen fonksiyonların tam ya da kısmi kaybı söz konusu olmaktadır. Ataklar halinde kendini gösteren ve erken zamanda, uygun tedavi ile kontrol altına alınabilen MS hastalığının ülkemizde yaklaşık otuz beş bin kişide olduğu bilinmektedir.

MS Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

MS hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişebilmekte olup bazıları; kol ya da bacakta güç kaybı, uyuşukluk, görme kaybı ya da çift görme, yutma problemi, kısa süreli unutkanlık, kabızlık, konuşma bozukluğu, yorgunluk, depresyon ve cinsel fonksiyon bozukluklarıdır. MS hastaları söz konusu hastalık belirtilerinden birini ya da bir kaçını atak şeklinde yaşayabilir. Aniden meydana gelen ve birkaç gün sürdükten sonra düzelen görme kaybı, konuşma sorunu ve yazının bozulması gibi belirtiler MS hastalığının belirtileri olabilir. MS hastalığı; çevresel faktörlerin, etnik kökenin, virüslerin etkisinin, kalıtım ve genetik etmenlerin, alerjik durumların, diyet ve vitamin yetmezliklerinin ve anne karnında oluşan biyokimyasal olayların neden olması sonucu ortaya çıkmış olabilir.

MS Hastalığı Tedavi Süreci
Tek tip, standart MS hastalığı tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığın tedavisi kişiden kişiye değişmekte olup erken tedavi oldukça önemlidir. MS hastalığı atağı geçiren kişi hayatı süresince başka atak geçiremeyebileceği gibi değişik zaman dilimlerinde farklı ataklar yaşayabilmektedir. MS hastalığının atak olmadan başlayan ve düzelme söz konusu olmayan, oldukça ağır geçen şekli ile atak ile başlayıp sonrasında aralıksız devam eden şekli bulunmaktadır. Erken vakitte başlanan MS hastalığı tedavi yöntemleri ile hastalarda kalıcı hasarlar bırakılmasını engellemiştir.

Kısırlık ile ilgili bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 01/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın