Dünyanın Hayran Olduğu Mimar Sinan'ın hayatı | Fisilti.NET
Biyografi

Dünyanın Hayran Olduğu Mimar Sinan’ın hayatı

1489 yılında Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya gelen Mimar Sinan 12 yaşında 1511 yolunda devşirilerek İstanbul’a getirtilir. Daha küçük yaşta bir taş ustası olan babasının yanında ilk Mimarlık derslerini alan Mimar Sinan’ın hayatı Acemi Oğlanlar Ocağı’na girince değişir. Çünkü İstanbul’da bulunan Acemi oğlanlar ocağında çok nitelikli ve geniş sahada eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler ile birlikte Mimar Sinan kendini yetiştirir ve İstanbul’da bulunan geçmişten gelen tarihi eserleri inceleme fırsatı bulur. Aynı zamanda dönemin modern mimari unsurlarını da çok ciddi derecede inceleme fırsatına kavuşan büyük Mimar 1516 yılında Çaldıran Muharebesi’ne katılır. Mimar Sinan diğer taraftan da Mısır’a gittiği dönemde coğrafyanın mimari unsurlarını da gözlemleme fırsatına erişir.

Mimar Sinan’ın Eşsiz Sanatı

Ardından 1522 yılında Rodos seferine katılan Mimar Sinan’ın biyografisi savaşlar ile örgülenen bir mimarlık hikâyesidir. Ardından 1526 da Mohaç Meydan Muharebesi’ne katılan Mimar Sinan savaş meydanında büyük hünerler gösterir. 1533 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan büyük İran seferine de katılır ve hasekilik rütbesi alır. Bu seferler arasında bulunan Boğdan seferi sırasında ordunun nehirden geçmesi için yapılan birçok köprü yıkılınca Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan bu işe koyulur. Oldukça kaliteli bir köprüyü çok kısa zamanda yaparak 2 hafta içerisinde ordunun karşı tarafı geçmesinde başarılı olan Mimar Sinan Baş mimarlık görevine atanır. Tam 49 yıl bu görevde kalır. Bu şekilde Savaş meydanlarında ve ordu seferlerinde birçok coğrafya gezip görme fırsatına erişen Mimar Sinan o dönemin çok farklı tarzlar ve hesaplamalar geliştirilmiştir.

Mimar Sinan’ın Eserleri Nelerdir?
Çıraklık eseri olan Şehzade Camii 1544 1548 yılları arasında yapılıp Kanuni Sultan Süleyman’ın ölen oğlu Şehzade Mehmet adına vakfedilmiştir. Mimar Sinan felsefesi yaptığı tüm eserlere sinmiş böylece kalfalık eserim dediği Süleymaniye Camii bugün bile İstanbul’un en muhteşem eseri olarak ön plana çıkmaktadır. Mimar Sinan’ın ustalık eseri ise Edirne’deki Selimiye Camiidir. Çok farklı mimari tarzlar bir araya getirilerek yapılan bu cami ölümsüz bir eserdir.

Farabi biyografisi için tıklayınız.

Güncelleme: 05/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın