Sedef Hastalığı Nedir? | Fisilti.NET
Sağlık

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı psoriasis adıyla da bilinmektedir. Bu hastalık deri hastalığı olarak bilinmektedir. Derinin üst tabakasında sedef renginde kalın kabuklanmalar olarak görülür. Vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen bu hastalık özellikle diz, dirsek, saçlı deri, tırnak ve bel bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Kabuklanma ve kızarıklık şeklinde olan sedef hastalığı bulaşıcı değildir ancak ailede bu hastalığın olması sedef hastalığı olma olasılığını arttırmaktadır. Genç yaşta görülme olasılığı oldukça fazladır. Farklı çeşitlerde sedef hastalığı görülmektedir. Klasik tipi koltuk altı, dirsek gibi yerlerde olanıdır. Gutat tipi iltihaplı boğaz enfeksiyonu sonucu kabuklu yaralar şeklinde oluşur. Eritrodermik tipi kırmızı renkte olur ve soyulmalar şeklinde ortaya çıkarak klasik tipten ayrılmaktadır. Püstüler tip ise yanlış tedaviler sonucu sivilcelerle beraber görülmektedir.

Sedef Hastalığı ve Belirtileri

Sedef hastalığı belirtileri arasında deri dökülmeleri ve kabuklanmalar gösterilir. Kaşıma, kesik,  güneş yanması sonucu oluşabilmektedir. Bazı ilaçlar, kalsiyum eksikliği sedef hastalığı riskini arttırabilir. Ayrıca stres, psikolojik bozukluk, diş çürükleri, idrar yolu iltihabı gibi sorunlar da ciltte sedef hastalığı riskini arttırmaktadır. Kırmızı renkli kepekli belirtileri bulunmaktadır. Giderek genişleyen kabuklanmalar görülmektedir. Kuru kabartılar kaşındığında toz gibi olmaktadır. Genellikle sararmalar da görülmektedir. Hastalığın teşhisi kan testi yapılmadan deriden parça alınarak yapılmaktadır.

Sedef Hastalığı Tedavisi
Sedef hastalığı tedavi yöntemleri hakkında kesin bilgilere ulaşmak için öncelikle cilt hastalıkları uzmanına danışmak gerekmektedir. Yapılan muayene sonucu hastalığın teşhisi konur ve en kesin tedavisi yapılır. Tedavi yöntemi için hastanın yaşı, hastalığın seyri gibi birçok durum dikkate alınır. Tedavi için kullanılan krem ve losyonlar bulunmaktadır. Ayrıca ışık tedavisi uygulaması da uygulanmaktadır. Sadece sedefli bölgeye uygulanan bu tedavi yönteminde hastalar direnç göstermektedir. Işık tedavisi krem tedavisine oranla daha fazla başarı sağlar. Ultraviyole B verilerek uygulanan lokal ışık tedavisi birkaç dakikada tamamlanmaktadır. Seans sayısı ise her hastanın durumuna göre değişim göstermektedir. Sedef hastalığı korkutucu ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak bilinse de tedavisi yapılabilen bir cilt hastalığıdır. Ancak kronik bir hastalık olduğu için zaman zaman tekrar görülmesi mümkündür.

Güncelleme: 05/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın