Albert Einstein Kimdir? | Fisilti.NET
Biyografi

Albert Einstein Kimdir?

Günümüz itibariyle pek çok insan tarafından 20. Yüzyılı en zeki v e en önemli bilim insanı olarak tanımlanan Albert Einstein, okuldan sıkılıp kendi kendine fizik öğrenen sıra dışı bir bilim kahramanıdır. Keman çalmaktan zevk alan bu sıra dışı bilim insanı, Münih te yetişmiştir. Tezlerini genel olarak bilim alanında devrimlere neden olmuştur. İlk tez çalışmalarını İsviçre de patent bürosunda çalıştığı dönemde yayınlayan Einstein, burada yayınladığı 4 farklı tez çalışmasıyla bilim dünyasını sarsmıştır. Bilim dünyasına pek çok farklı kuramıyla katkı sunan Einstein, Özel Rölativite Kurumu ile günümüz nüler enerji sektörünü oluşmasına katkı sunmuştur. Işığın bir parçacıklar akışı gibi davrandığı bilgisine dayalı olarak oluşturulan bu kuram bilim dünyasında çığır açmıştır. Daha sonrasında yer çekimi kuramını geliştiren Einstein, bilimsel çalışmalarıyla bilim dünyasına yön vermiş bir karakter olarak ön plana çıkmaktadır.

Ünlü Bilim İnsanı Albert Einstein Hayatı

14 Mart 1879 yılında Almanya da dünyaya gelen Albert Einstein, eğitimine bir Katolik ilkokulunda başlamıştır. 1888 yılında ise Luitpold Gymnasium a giden Einstein, bir süre sonra bu okuldaki eğitimini bırakmak durumunda kaldı. Sonrasında İtalya ya giden Einstein, ailesi tarafından İsviçre deki bir liseye gönderilmiştir. 1900 yılında üniversite eğitimini tamamlamış olan Einstein, Üniversitede asistan olarak devam etmek istemesine rağmen bu isteğini gerçekleştiremedi. Bir süre İsviçre de pantent bürosunda çalışan Einstein, 1909 yılında ise Zurich Üniversitesinde profesör oldu. 1914 yılında Almanya ya dönen Einstein, 1921 yılında ise Nobel Ödülü kazandı. Albert Einstein hayatı boyunca bilim dünyasına pek çok önemli katkıda bulundu. Einstein, 1955 yılında hayatını kaybetti.

Bilim İnsanı Olarak Albert Einstein BiyografisiAlbert Einstein 14 Mart 1879 yılında Almanya da dünyaya gelen sıra dışı bir bilim insanı olarak ün yaptı. 1896 yılında Zürcih Politeknik Enstitüsüne giren Einstein, 1909 yılında ise profesör oldu. İlk bilimsel çalışmalarını Zürich de gerçekleştiren Einstein, daha sonraki bilimsel çalışmalarına Prag şehrinde devam etti. 1913 yılında Berlin Kaiser Wilhelm Enstitüsü Direktörlüğünü yapan Albert Einstein, 1922 yılında ise Nobel Ödülü alarak bilimsel çalışmalarını taçlandırdı. 1933 yılına kadar Berlin de yaşayan Einstein, Almanya dan ayrıldı. Fransa, Belçika, İngiltere ve en son olarak ise ABD de yaşayan bilim insanı 1940 yılında ABD vatandaşı oldu. Albert Einstein biyografisi oldukça sıra dışı özelliklere sahip bir biyografi olarak ön plana çıkmaktadır. Bilim dünyası Albert Einsten i 1955 yılında kaybetmiştir.

Mimar Sinan’ın hayatı hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 07/09/17

Benzer Konular

Comments (1)

Bir Cevap Yazın