Basur Nedir Ve Türleri Nelerdir? | Fisilti.NET
Sağlık

Basur Nedir Ve Türleri Nelerdir?

Genel olarak beslenme programına bağlı bir şekilde gelişen ve makat bölgesinde bulunan toplardamarların varis hastalığında olduğu gibi genişlemesine bağlı olan basur hastalığı birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil tür olan hastalık en sık görülen olmakla birlikte sıklıkla 25 ile 30 yaşları arasında rastlanan ve anüs bölgesinde bulunan bir rahatsızlıktır. İkinci tür rahatsızlık ise toplardamarda kan akışının engellenmesi şeklinde görülen bir hastalıktır. Hangi türde olursa olsun genel olarak bu hastalığa aşırı alkol tüketimi, çok acı gıdaların tüketilmesi ve fazla beslenme gibi faktörler neden olabilmektedir. Ayrıca hastalık bölgesinde kanamaya neden olan dış türde ve anüs bölgesinin büzülmesine neden olan iç şekilde de gerçekleşebilir.

En Sık Görülen Basur Belirtileri Nelerdir?

Makat bölgesinde meydana gelen bir rahatsızlık olarak kanama riski görülmesiyle birlikte bu hastalık uzman hekimler tarafından teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır. Öncelikli basur belirtileri arasında bulunan kanama durumu vücutta kansızlık ve iltihaplanma gibi durumlara yol açabileceği için bu durumların giderilmesinde hastalık nedeniyle oluşan memeler genişleyip şişmeden ve ağrı oluşturmadan önce müdahale edilmesi gerekir. Bu şişliklerin oluşması nedeniyle hastaların dışkılamasında ağrı yaşanması mümkündür. Başlangıç döneminde küçük miktarlarla başlayan kanama belirtisi ilerleyen dönemlerde daha fazla bir boyuta gelerek her dışkılamada görülmesiyle birlikte hastalar da kansızlık ve halsizlik oluşturabilir.

Genel Olarak Kullanılan Basur Tedavi Yöntemleri
Hastalığın tedavisinin gerçekleştirilmesi amacıyla doktorlar tarafından öncelikli olarak önerilen yöntemler kişisel olarak uygulanabilecek ve ilaç ile gerçekleştirilebilecek tedavilerdir. Bu yöntemlerin başında sık bir şekilde dışkılama yapılması ve beslenme programına dikkat edilerek çok baharatlı ve acı besinler ile fazla beslenme yapılmaması gelmektedir. Ayrıca alkol ve kahve tüketimine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Oluşan kabızlık sorunları için vazelin kullanılması, sıcak oturma banyolarının yapılması ve yaşam tarzının değiştirilerek daha hareketli bir hale getirilmesi faydalı işlemlerdir. Cerrahi olarak gerçekleştirilen basur tedavi yöntemleri ileri aşamalarda görülen rahatsızlıklarda kriyoşirüji yönteminin kullanılması ile memelerin alınmasına dayanmaktadır. Diğer yöntemde uygulanan hemoroidektomi yöntemi ise daha ağılı ancak başarılı bir işlemdir.

Alerjik hastalıklarla ilgili bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 09/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın