Dünya Edebiyatının En Büyük Yazarlarından Biri Olan Goethe Kimdir? | Fisilti.NET
Biyografi

Dünya Edebiyatının En Büyük Yazarlarından Biri Olan Goethe Kimdir?

Dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi yazarları arasında gösterilen Johann Wolfgang von Goethe Kimdir? Goethe yalnıza edebiyatla değil aynı zamanda doğa bilimleri, eğitim ve felsefe gibi pek çok alan ile ilgilenmiştir. Frankfurt am Main’de doğan Goethe’nin babası ve babası aydın ve varlıklı insanlardı. Hatta evlerinde değerli bir resim koleksiyonu ve zengin bir kütüphane bulunuyordu. Kız kardeşi Charlotte ile bu evde büyümüştür. Aydınlanma Çağı düşünceleri ile gelişen Goethe küçük yaşta Fransızca, Eski Yunanca ve Latince öğrendi. O zamanlarda Fransız işgali altında olan Frankfurt’ta sergilenen Fransız tiyatro topluluğunun oyunları küçük Goethe’yi oldukça etkiledi ve Fransız edebiyatına ilgi duymaya başladı.

Goethe Hayatı Edebiyatla, Sanatla, Eğitimle ve Bilimle Görüyordu

18 yaşına geldiğinde babasının isteği üzerine hukuk eğitimi almak için Leipzig’e gitmiştir. Orada dönemin edebiyatçıları, sanatçıları ve arkeologları ile tanışmıştır. Eski Yunan sanatına da hayranlığı bu sıralarda başlamıştır. Goethe hayatı edebiyatla, sanatla,  eğitimle ve bilimle gören bir insandı. Gözlerini kullanmayı, bir insana sadece bakıp geçmek yerine onu tanımayı ve anlamayı öğrenmiştir. Başladığı tüm işleri en iyi şekilde yapmak ve o işi sonuna kadar götürme isteği vardır içinde. Leipzig’e gittikten 3 yıl sonra 1768’de ağır bir hastalığa yakalanarak evine dönmek zorunda kalmıştır. Evde kaldığı 2 yıl boyunca da astroloji ve simya ile ilgilenmiştir. Görüldüğü üzere tam anlamıyla bütün bilim dallarından azar azar bir eğitimi ve bilgisi bulunmaktadır.

Goethe’nin Tüm İnsanlığa Bıraktığı: Coşkunluk Akımının İzinde Yeni Bir Çağ
Goethe biyografisi incelendiğinde gözünüze ilk çarpan alanlarından biri eserleridir. Oldukça değerli eserleri bulunmaktadır. 1774’te yazdığı ilk romanı Genç Werther’in Acıları gerek duyguları gerek anlatımı ve coşkunluğu ile çağdaş gençliğin düşüncelerini ve duygularını en iyi yansıtan eserlerinden biri olarak evrensel bir üne kavuşmuştur. Goethe bu romanı ile birlikte Alman Edebiyatı’nda Coşkunluk Akımı diye isimlendirilen yeni bir akım başlatmış, yeni bir çığır açmıştır. Bu yıllarda aynı zamanda kısa ama özlü, pırıl pırıl şiirler de yazmıştır.

Albert Einstein biyografisi için tıklayınız.

Güncelleme: 09/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın