Guatr Hastalığı Bir Kanser Türü Değildir | Fisilti.NET
Sağlık

Guatr Hastalığı Bir Kanser Türü Değildir

Tiroid bezi, insan vücudunda önemli bir işleve sahip olan ve hormon üretimi gerçekleştiren bir bezdir. Bu bezin normal bir şekilde gelişim göstermemesi ve aşırı derecede büyümesi sonucu guatr hastalığı oluşmaktadır. Genel olarak ağrıya neden olan bir hastalık olmakla birlikte yutkunmada sorun yaşanmasına neden olabilir. Vücutta iyot eksikliğine bağlı olarak tiroid bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan hastalık günümüzde iyotlu tuzların kullanılması sayesinde ancak dengesiz hormon üretimi ve nodüller gibi nedenlerle oluşabilmektedir. Hastalık, hızlı bir şekilde tanı  konularak tedavi yöntemlerine geçilmediği sürece insan vücudunda dengenin bozulmasına ve yaşam şartlarının olumsuz bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Genel Olarak Görülen Guatr Hastalığı Belirtileri

Tiroid bezinin hormon salgılama noktasında dengesiz çalışması nedeniyle oluşan hastalık genel olarak boyun bölgesinde ortaya çıkan şişlik ile tespit edilebilir. Boyun bölgesinde oluşan bu şişlik guatr hastalığı belirtileri arasında ilk sırada bulunmakla birlikte bazen baş ağrısı gibi belirtiler olabileceği gibi bazen de hiçbir belirti görülmeyebilir. Boyutu değişken olmakla birlikte bu şişlik soluk borusunda baskı oluşturduğu için nefes alıp vermede güçlük oluşturacağından ve öksürüğe neden olacağından dolayı net bir belirti oluşturmaktadır. Bu neden ile boyun bölgesinde oluşan bu şişliğin fark edilmesiyle birlikte uzun süre beklenilmeden bir doktora başvurularak gereken kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca hastalık nedeni ile dolaşım bozukluğu, çarpıntı, ishal, terleme ve titreme gibi belirtiler de oluşabilmektedir.

Ameliyat İle Guatr Hastalığı Tedavi Yöntemleri
Guatr, tiroid bezine bağlı bir hastalık olarak iyot eksikliğinden veya yanlış düzeyde hormon üretiminden kaynaklanan bir şekilde boyunda şişlik oluşması türünde bir rahatsızlık olduğu için bu şişliğin oluşturabileceği rahatsızlıkları önlemek amacıyla cerrahi yöntemlerle giderilmesi mümkündür. Genel olarak guatr hastalığı tedavi yöntemleri arasında; ilaç tedavisi uygulanması, radyoaktif iyot kullanılması veya ameliyat yöntemi bulunmaktadır. Doktorlar tarafından yapılan testlere göre belirlenen tedavi yöntemi sayesinde hastalık giderilebilirken ameliyat yönteminde ciltte açılan bir kesit ile oluşan şişlik ve nodüller alınarak rahatlama sağlanır. Ameliyat sonrasında oluşan küçük izler estetik müdahaleler ile düzeltilebilir düzeydedir.

Basur hastalığı hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 11/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın