Güne Zengin Kahvaltı İle Başlayın | Fisilti.NET

Güne Zengin Kahvaltı İle Başlayın

Birçok kültürde farklı kahvaltı türleri bulunmakla birlikte tüm dünyada ortak olan anlayış kahvaltının günün en önemli öğünü olduğudur. Bu konuda geliştirilmiş olan genel kanı ise kahvaltının çok çeşitli besin grupları ile yapılması ve güne zinde başlanmasıdır. Bütün bir gece dinlenen vücut ve boşalan mide gün içerisinde kendisine ihtiyaç duyacağı enerji ile kahvaltıda karşılaşacaktır. Bu noktada kahvaltı menüleri de oldukça doyurucu ve vitamin açısından besleyici olmalıdır. Ayrıca kahvaltı konseptinde bulunmaması gereken ürünlerin başında yağlı gıdalar ve kızartmalar gelmektedir.

Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Yapılır?

En sağlıklı kahvaltı vücudun ihtiyaç duyduğu besin grupları ile donatılmış bir sofradır. Kişinin gün içerisinde ihtiyaç duyacağı enerji iyice hesaplanarak ona göre kahvaltı tabakları hazırlanmalıdır. Ancak standart olarak hemen her bireyin ihtiyaç duyduğu ana besin gruplarının yer aldığı kahvaltı tabaklarının bazı ortak özellikleri vardır. Bunlar arasında yumurta peynir zeytin gibi en temel kahvaltı gıdaları yer almaktadır. Özellikle süt ve süt ürünlerinin önemli bir yer tuttuğu kahvaltı aynı zamanda protein açısından da besleyici olmalıdır. Çünkü gün içerisindeki enerji ancak protein ile yerine konulabilmektedir.
Yumurta kahvaltılarda yer alarak hem tokluk sağlamakta hem de birçok B grubu vitamini içerdiği için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin takviyesini yerine getirmektedir. Ayrıca kaliteli kahvaltı tabaklarının yanı sıra içilecek olan sıvılar da büyük önem taşımaktadır. Bizim kültürümüzde yer alan çay maalesef kahvaltı açısından pek de sağlıklı ve tavsiye edilen bir ürün değildir. Aynı şekilde kahve de kahvaltı sofraları için tavsiye edilmemektedir. Sıcak içecekler yerine kahvaltıda daha çok taze sıkılmış meyve suları ön plana çıkartılmalıdır. Özellikle mevsiminde tüketilmesi gereken meyvelerden elde edilen meyve suları direkt olarak kana karışıp enerji verdiğinden dolayı kahvaltıların başköşesinde bulunmalıdır.

En İyi Kahvaltı Konsepti Nasıl Olmalıdır?

Hafta sonlarında çeşitli restoranlarda ve kahvaltı salonlarında bir araya gelmenin yaygınlaştığı günümüzde en iyi kahvaltı konsepti evde yapılan doğal ürünlerle ve gıdalarla hazırlanan kahvaltılardır. Bütün besin gruplarının bulunduğu kahvaltıda özellikle vücudun gençleşmesi ve antiaging özellikleri sebebiyle meyveler ve yeşil sebzeler mutlaka yer almalıdır.

Simit diyeti hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 11/09/17

Benzer Konular

Comments (1)

Bir Cevap Yazın