Bir Konuşma Bozukluğu Olarak Kekemelik | Fisilti.NET
Sağlık

Bir Konuşma Bozukluğu Olarak Kekemelik

Konuşma bozuklukları, insanlar tarafından hayatlarını normal olarak sürdürmelerini engelleyen bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Son zamanlarda güvenli uygulamalar ile giderilebilen konuşma bozuklukları içerisinde en önde gelen rahatsızlıklardan birisi kekemelik rahatsızlığıdır. Bu sorun konuşmanın doğal olarak gerçekleştirilememesi ve aksaması şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. Bu kişiler genel olarak konuşma sırasında kullandıkları sesleri uzatarak ve ara takıntılı sesler üreterek konuşan kişilerdir. Konuşma sırasında sıklıkla belirli bir ses veya heceye takılı kalarak uzun süre tekrarlar ve bu nedenle akıcılıklarını kaybederler. Rahatsızlık ortalama olarak çok küçük yaşlardaki çocuklarda görülmekle beraber ilerleyen yaşlara kadar sürebilmektedir. Rahatsızlığın ana nedenleri arasında kişilerin konuşmaya karşı tutumları ve buna bağlı olarak psikolojileri gösterilmektedir.

Çocuklarda Kekemelik Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Birçok farklı türleri görülebilen konuşma bozuklukları arasında bulunan bir rahatsızlık olarak bu sorunun ana belirtileri çocukluk yaşlarında insanların konuşmalarında duraklamalar ve uzun süreli takılmalar yaşanması gösterilebilir. Akıcı bir şekilde konuşma sergilenmesi gereken yaşlarda ses ve hecelerin uzatılarak konuşulması, söylenen sözlerin tam olarak anlaşılmaması ve konuşurken endişeli bir şekilde davranılması kekemelik belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu belirtiler ile karşılaşılması durumunda ilerleyen yaşlara ertelenmeyecek bir şekilde uzmanlara başvurularak önlemler alınmalıdır. Bu rahatsızlığın farklı türleri arasında tekrarlar yapılması, kelimelerin bitirilmemesi, kararsız konuşma düzeni, seslerin aşırı uzatılması, fazladan kullanılan asalak sesler ve seslerin yanlış kullanılması rahatsızlıkları bulunur.

Kekemelik Tedavi Yöntemleri Ve Hastaların İşbirliği

Konuşma bozukluklarının tümünde olduğu gibi kekemelik tedavi yöntemleri kapsamında da öncelikle rahatsızlığı yaşayan kişilerin uzmanlar ile işbirliği yaparak tedavi programlarına uyması gerekmektedir. Bu noktada öncelikle belirtiler tespit edilerek bunların ortadan kaldırılması gerekir. Uygulanan yöntemler arasında sorunların tanıtılması kapsamında rahatsızlığı yaşayan kişilere durumun anlatılması ve kendisine sorunun ne derecede olduğunun belirtilmesi gelir. Daha sonra şahsen kendini tanıması ve anlaması noktasında yardımcı olunur. Aynı şekilde başkalarını tanımak ve onları anlamak noktasında da insanlarla iletişimi arttırması sağlanır. Tedavi yöntemlerinde uygulanan son nokta sayesinde rahatsızlığı yaşayan kişilerin konuşmaya katılımlarının sağlanması amacıyla yönlendirilmesi ve ikna edilmesi gerekir.

Guatr hastalığı hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 13/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın