Pasifist Direnişçi Gandi | Fisilti.NET
Biyografi

Pasifist Direnişçi Gandi

Dünya siyasi tarihine geçen Mahatma Gandi 1869 yılında Porbandar’da dünyaya gelir. 1888 ve 1891 yılları arasında ülke sınırlarını aşarak dünyanın en iyi hukuk fakültelerinden birinde Londra’da eğitim görür. Aldığı hukuk eğitimi Gandi’nin bütün fikir dünyasını ve doğduğu memleket olan Hindistan’a bakış acısını değiştirir. O yıllarda İngiliz egemenliğinde olan Hindistan ciddi anlamda siyasi çalkantılarla boğuşmaktadır. Bunu fark eden Gandi daha üniversite yıllarında bu konuda ciddi anlamda fikirler üretmeye başlar. Mezuniyetin ardından gönüllü olarak Bombaya ve Rackot kentlerine avukatlık yapmak için gider. Böylece direnişçi yönünün yavaş yavaş şekillendiği farklı bir metafizik arayışlar içerisinde kendi fikirlerini ortaya koymaya başlar. Bu yönüyle Gandi kimdir diye sorulacak olursa verilecek geç cevap içinde şiddetin olmadığı pasif direnişin kurucusudur demek lazım.

Gandi ve Mücadele Yılları

Gandi biyografisi içerisinde çok kısa olan Afrika macerası önemli bir yer tutar. Ziraa 1893 ve 94 yılları arasında gönüllü olarak Güney Afrika’da avukatlık yapan Gandi burada ırkçı bir rejim altında ezilmekte olan masum insanları savunmaya başlar ve böylece sürekli olarak dünyada bir ezen bir de ezilen tarafı olduğunu keşfeden Gandi farklı mücadele yöntemlerini şekillendirmek için Afrika’daki avukatlık yıllarını kullanır. Şiddete şiddetle karşılık vermeye insanların bu konuda başarısız olduğunu gören Gandi tamamen şiddet karşıtı bir politika geliştirerek sivil itaatsizlik dediğimiz ve dünya siyaset tarihine damga vuran kavramı ortaya atar. Böylece pasifizm merkezinde çileci bir anlayışla aktif bir direniş gerçekleştirir.

Gandi Felsefesi ve Tuz Yürüyüşü

Gandhi felsefesi baştan sona bir ders niteliğinde gelişmiş ve son nokta da öyle konulmuştur. İngiliz emperyalizmine karşı pasif direnişle bütün bir Hindistan toprağını hareketlendiren Gandi milli bir simge haline gelir. Böylece boykot, sivil itaatsizlik, pasif direniş fikirlerinin hepsinin şekillendiği meşhur tuz yürüyüşünü 1930 yılında başlatır. İngilizlerin haksız bir şekilde almakta olduğu tuz vergisine karşı başlatılan bu direniş 400 kilometrelik bir yolun yürünmesi ile neticelenir. Bugünkü bağımsız Hindistan’ın ciddi anlamda ortaya çıkmasında bu yürüyüş ve sonrasında gelen olaylar büyük bir etki sağlamıştır. Gandi fanatik bir Hintli tarafından 1948 yılında öldürülür.

Aristoteles’în hayatı hakkında bilgi için tıklayınız.

Güncelleme: 13/09/17

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın